BAREVNÉ PŘEKVAPENÍ V DOMKU V OLOMOUCI

BAREVNÉ PŘEKVAPENÍ V DOMKU V OLOMOUCI

 

Rodina se třemi dětmi rekonstruovala dům, aby vytvořila samostatný pokoj pro nejmladšího syna. Celý interiér je sjednocen leitmotivem výrazné oranžové, kterou všichni v rodině milují. Ttato barva dává také vyniknout uměleckým dílům, které manželé s láskou vyhledávají a v interiéru je rádi obdivují.

(kategorie: rekonstrukce; autor a přihlašovatel: Ing. Zuzana Staňková, PROJEKČNÍ ATELIÉR ZUZI s.r.o., www.design-zuzi.cz, www.atelier-zuzi.cz)

Oranžová je bezesporu nepříliš často viděnou barvou v interiéru. Když se autorka interiéru poprvé setkala s klienty, jejich touha mít tuto barvu v jejich budoucím nově řešeném přízemí rodinného domku ji překvapila. Postupně společně vycizelovali barevnou kombinaci do detailu, světlé odstíny jasanu a matná bílá spolu s výraznou oranžovou dávají vyniknout uměleckým dílům, která manželé s láskou vyhledávají a v interiéru si je užívají.

Majitelé mají rádi umění, sochy Olbrama Zoubka i kvalitní obrazy, jejich vášní je četba a poslech hudby. Televize neměla být centrem dění, bylo třeba vymyslet chytrou schovávačku. Pohled do plamenů v krbu byl požadavkem nekompromisním a oblíbená oranžová pak přáním směřovaným k autorce návrhu rekonstrukce přízemí domku.

Samostatná ložnice vznikla vyčleněním z obývacího pokoje, zbylo místo i na malou šatnu. Tímto kouzlem je ložnice odlehčená, vynikne v ní kvalitní manželské dvoulůžko z masivního dřeva i rafinované stínění roletou den – noc. Starý téměř nefunkční krb byl zbourán, nový s kvalitní krbovou vložkou zaujal místo na rozhraní relaxačního sezení a ložnice. Krb slouží k vytápění celého rodinného domku, teplý vzduch je rozveden i do podkrovních pokojů. Vychytávkou v ložnici je „okno“ s kamenným obkladem, které vyzařuje naakumulované teplo z krbu. Archetypálním prvkem v obývacím pokoji je lavice s kožešinou, jakési zápecí oblíbené především dětmi jako „zašívárna“ skrytá před pohledem příchozího. Pohovka ve tvaru velkého L je orientována především ke krbu, ale i televizi z ní lze sledovat pohodlně. Samotná televize si zaslouží pozornost, byť ji při zběžném pohledu do interiéru nenajdeme. Její místo je v sestavě knihovny, kde jako „chytrá horákyně“ umí být skrytá a přitom nachystaná k okamžitému použití za vertikálně posuvnými dvířky. Záda pohovky vymezují jídelní část prostoru. Rodina je zvyklá stolovat společně, rádi si užívají dobré jídlo v kruhu rodiny i s přáteli. Velký jídelní stůl na středové podnoži vévodí jídelně, rohová lavice umožní sezení více lidem, a děti milují místo v rohu lavice, o něž pořádají pravidelné bitvy. Pohodlné židle čalouněné kůží doplňují příjemné posezení v jídelně.

Velká kuchyně je od obývacího prostoru nenásilně oddělena barovým pultem, který slouží především jako centrální důstojné místo pro oblíbenou sošku zdůrazněnou nasvícením shora. V novém návrhu kuchyně je lednice maximálně zdůrazněna orámováním žulovou kamennou deskou, jejíž rám ve svém opakování zvýraznil i blok s vestavnou troubou. Ozdobou kuchyně je kamenná pracovní deska, jejíž barevnost navazuje na obklad krbu. Výrazná kresba žuly vyniká na pozadí jemně matně křídově bílé (dvířka skříněk) a v kontaktu se světlou dřevinou jasanové dýhy na obkladu i nábytku.

Hala se stávajícím schodištěm se stala středobodem rodinné galerie s oblíbenými obrazy, které svou jemností lákají k prohlídce i do patra domku. Protože v rodině se třemi dětmi, která navíc ráda cestuje a sportuje, není úložných prostor nikdy dostatek, našla v hale místo lavice s velkými výsuvy a knihovna s cestopisy již navštívených či plánovaných destinací.

Celý interiér je sjednocen leitmotivem výrazné oranžové, kterou všichni v rodině milují. Jemná barevnost stávající keramické podlahy, smetanové odstíny bílé na stěnách, lehoučká kresba světlé jasanové dýhy a čistě bílá svítidla i nábytek kuchyně dávají vyniknout nejen již zmíněné oranžové, ale i kamenným prvkům. Páskový obklad krbu, jenž je citován i v ložnici, i překrásná žula jsou důstojným protihráčem uměleckým dílům. Rodina si užívá nejen interiér, ale celoročně „žije“ i na terase přístupné z přízemí, kde je velká tradiční sauna.

Celá rekonstrukce včetně stavebních úprav a dodávky interiéru proběhla pod taktovkou autorky návrhu, ing. Zuzany Staňkové. Dodávky jsou realizovány za spolupráce spřátelených a lety prověřených firem, veškerý nábytek i krb je realizován na míru.

03.03.2017