TŘÍPOKOJOVÝ BYT NA STARÉM MĚSTĚ, BRATISLAVA

TŘÍPOKOJOVÝ BYT NA STARÉM MĚSTĚ, BRATISLAVA

 

Původní stav a dispozice bytu ne zcela vyhovovaly představám majitelů. Byt je dostatečně prostorný, ale rekonstrukce byla nezbytná. Autorka se nechala inspirovat lokalitou a architekturou bytu s vysokými stropy a navrhla interiér, který se otevřel do prostoru a který akceptoval původní prvky do své současné podoby bytu.

(kategorie: rekonstrukce; autor a přihlašovatel: Mgr. Art. Zuzana Horniaková, ARCHSTYL s.r.o., www.archstyl.com)

Byt s výměrou 118,4 m²sa nachází v bratislavské městské části Staré mesto, v domě, který byl postaven v poválečných letech. Původně byla jeho rozloha mnohem větší, a postupem času a výměnou majitelů došlo k jeho rozdělení na dva menší byty. I tak je plocha těchto bytů na dnešní poměry velkorysá.   Původní stav a dispozice bytu úplně nevyhovovaly představám majitelů. Byt byl dostatečně prostorný, každopádně rekonstrukce a dispoziční změny byly nezbytné.

Nejdůležitější bylo vyměnit skryté instalace vody, kanalizace a elektroinstalace. Vytápění jednotlivých pokojů v bytě chybělo úplně. Původně zde byly jen jedny centrální plynové gamatky v obývacím pokoji, propojené krbovým komínem do jednoho z pokojů.

Náročnou a kompletní rekonstrukcí prošly všechny povrchy. Byly zrekonstruovány stěny i stropy, byl vytvořen stabilní podklad pro podlahu z masivního dřeva, která zachovává původní rastr pokládání.

Nezbytná byla též výměna oken a dveří v lodžii vyrobených na míru, s tím, že byl zachován fasádní rastr. Změna dispozice se nejvíce dotkla kuchyně, koupelny a jednoho z průchozích pokojů (v současnosti ložnice). Požadavky klienta byly jasné a opodstatněné. My jsme na jejich základě vytvořili plnohodnotné funkční prostory. Vytvořili jsme samostatnou kuchyň s přístupem do spíže a technické místnosti zároveň, koupelnu s WC a další samostatné WC.

Lokalita a architektura bytu s vysokými stropy byla naší předlohou pro návrh interiéru. Záměrem bylo vytvoření otevřeného prostoru a akceptování původních prvků, které tvoří byt tím, čím je. Pomocí ocelových rámových konstrukcí, vyrobených na míru podle našich požadavků, jsme dosáhli lehkost a prosvětlení prostoru. Interiér bytu je inspirovaný prvky skandinávského designu v kombinaci s dobovou architekturou z 50-tých a 60-tých let minulého století. I přes rozsáhlé rekonstrukci se nám tímto podařilo zachovat jeho specifický charakter a atmosféru. Barvy a materiály použité v interiéru působí opravdu jednoduše. Barevné schéma je postaveno na kombinaci teplých odstínů masivní dubové podlahy v kontrastu s nábytkem a interiérovými doplňky. Ty jsou v neutrálních odstínech šedé s občasným použitím karmínově červené barvy na zvýraznění detailů. V interiéru dominují kvalitní přírodní materiály, stříkané plochy v půltónech šedé barvy, které na sebe přirozeně navazují. Dostatečnou pozornost jsme při rekonstrukci interiéru věnovali i výběru interiérových doplňků a detailů. Promyšlený, ale opodstatněný výběr zvýrazňuje propojení současných trendů a designu z poloviny minulého století, kdy vznikaly ikonické designy zvučných jmen. Je to např. dánská značka VOLA, pro kterou Arne Jacobsen vytvořil originální designy baterií. Karmínově červená verze jeho baterie dominuje neutrálnímu prostoru kuchyně. Ikonické vypínače Berker Serie 1930, vyrobené z kvalitního porcelánu, zná z minulosti asi každý z nás. V našem případě krásně podtrhly historický charakter celého bytu. Dále jsou to detaily konstrukčního řešení otočného panelu / dveří do ložnice s integrovaným bezklikovým systémem otevírání, frézované typy úchytek, či kazetové panely u nábytku vyrobeného na míru.

16.03.2018