Zadáním investora bylo vytvořit bar s občerstvením v příletové hale Letiště Václava Havla, který by byl dostupný nejen zahraničním turistům, ale i běžnému persomálu letiště. Nově vzniklý prostor měl mít i klidovou zónu pro cestující čekající na své lety. Záměrem bylo, aby se zde také vítali úspěšní sportovci, vědci nebo umělci po návratů do České republiky.

Společnost Lagardere services, a.s. získala prostor v příletové hale letiště Václava Havla pro provozování gastronomické jednotky. DL Studio bylo přizváno ke spolupráci s marketingem (p. Marek Tovaryš) nejen na přípravu samotné koncepce prostoru, ale i náplně a fungování tohoto provozu.

Zadáním bylo vytvořit bar s občerstvením, který by jako první vítal návštěvníky, kteří právě přistáli na pražském letišti. Pracovní název dostal "Welcome bar".

Kromě otevřeného pultu v prostoru příletové haly, měla jednotka obsahovat i klidovou zónu pro cestující vyčkávající své lety. Zároveň zde měl být vytvořen variabilní prostor, kde mohou být uspořádány improvizované tiskové konference, uvítací rauty a první rozhovory s úspěšnými sportovci, umělci či vědci při návratu ze zahraničí. Přitom nebylo cílem vytvořit prostor exkluzivní, ale přístupný pro kohokoliv. Důležitou cílovou skupinou měli být i řidiči a průvodci očekavající přílet svých zákazníků.

Bohužel bylo nutné připravit i uzavření prostoru, aniž by bylo nutné celý sortiment baru vyklízet. Letiště je otevřené 24 hodin, bar je přes noční hodiny uzavřen. Speciálním úkolem bylo vymyslet s marketingem nějakou akci či atrakci, která by cestujícím zpříjemnila přílet a učinila návštěvu baru neopakovatelnou.

Bar autoři vytvořili co nejvíce otevřený, umístěný do volného prostoru příletové haly. Je přístupný z obou stran. Pro rychlé uvítání (první pivo v Praze) a pro vyčkávající průvodce zvolili formu vysokých stolů předsunutých před samotný bar pro konzumaci na stojáka. Z těchto míst je dobře vidět na informační tabule a výstupní dveře z chráněné zóny. V tělesu baru je zabudovaná roletová mříž, která se na noc spouští a zamyká.

Použité tvary, materiály a barvy korespondují s materiály použitými při nové přestavbě příletové haly. Ve spolupráci s architekty letiště do míst pro sezení zakomponovali hydoponickou zelenou stěnu, která je sice součástí příletové haly, ale zároveň vytváří příjemný mikroprostor pro vyvýšené podium se sezením. Se zelení je počítáno jako s pozadím pro již zmíněné tiskové konference.

Klidová zóna není úplně uzavřená před prostorem letiště. Je oddělena poloprůhledným lamelovým paravanem. Ten má část posuvnou, která se používá na noční uzavření prostoru. Zde si dovolili použít organické tvary, které jsou vloženy do zákoutí vytvořeného letištní halou. V ateliéru si architekti tyto lamely pracovně pojmenovali "české středohoří".

Komplikace při vytváření interiéru do těchto shromažďovacích prostor je požadavek na požární odolnost použitých materiálů. Zde byl použit ve velkých plochách černý Lakobel v kombinaci s Corianem. Dřevěné prvky jsou na nehořlavém nosiči Grenamatu. Velké rozpětí baru si vyžádalo výrobu atypické hliníkové rolety, která je dlouhá okolo 7 metrů.

Součástí interiéru je variabilní hra s fotografiemi návštěvníků na Corianové stěně pod zelení. Na baru má personál k dispozici fotoaparát Polaroid, kterým může hosty na požádání vyfotografovat a poslat známým ("tak už jsem v Praze"), nebo snímek umístit na stěnu hostů ("byl jsem tam"). Postupem času se stěna zaplní a bude se obměňovat.

28.02.2017

Partneři

OFICIÁLNÍ VŮZ

GENERÁLNÍ PARTNER

PARTNER KATEGORIE

HLAVNÍ PARTNEŘI

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO ČR

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO SR

Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše