11.03.2018

ČVUT - INSTITUT INFORMATIKY

Číst více

kategorie:
Veřejný interiér II

autor a přihlašovatel:

Petr Franta, spolupráce Štěpán Sekera, Petr Sobotka, Lucie Laštovičková, František Doležel, Jan Špaček, PETR FRANTA ARCHITEKTI & ASOC., spol. s r.o., www.petrfranta.eu

ČVUT - INSTITUT INFORMATIKY

Interiér je navržen v jednoduchých tvarech a světlé barevnosti tak, aby podporoval pozornost a duševní soustředění pracovníků. Každé patro má svůj barevný kód, který navádí k vědeckému pracovišti – modulům vyvinutým pro výuku studentů i doktorantů.

ZADÁNÍ ZE STRANY INVESTORA:

V pracovnách „Věda a Výzkum“ je  400 osob strukturováno do 8 výzkumných programů a programy dále členěny do skupin. Dále do týmů (přibližně 5 pracovníků a jeden vedoucí), je navrženo cca 900 pracovních míst pro výzkumníky, studenty a stážisty.

Další prostory jsou vybaveny pro studenty a návštěvníky - atrium a respirium v budově B, posluchárny, učebny, zasedací a prezentační místnosti, laboratoře.  

Rektorát ČVUT, s kapacitou prostor pro cca 120 osob, členěných na reprezentativní části (rektor, kvestor, prorektoři, zasedací místnosti) a dále na administrativní a provozní část.

Pracovny výzkumných pracovníků

Byl vyvinut návrh „vědeckých modulů“ kolem vedoucího vědeckého pracovníka.

Prostory pro práci s počítači a papírovými podklady, jednotlivá pracoviště jsou umístěna s ohledem na funkční uspořádání, osvětlení a akustiku prostor. Pracoviště jsou vybavena pracovními stoly doplněnými pojízdnými zásuvkovými kontejnery, pracovními židlemi splňujícími nároky na ergonomii a trvanlivost. Stoly jsou vybaveny policovým systémem pro ukládání písemností do šanonů / pořadačů a knih. Další úložné prostory jsou navrženy v podobě odkládacích stolů, nízkých a vysokých policových regálů a uzamykatelných skříní.

Toto vybavení je dále dle konkrétních dispozic místností doplněno o konzultační stoly a židle.

Pracovny administrativy

Jsou navrženy s důrazem na dostatek úložných prostor pro dokumenty a uspořádání pracovišť je uzpůsobeno pro potřeby styku s ostatními uživateli budovy.

Posluchárny, učebny, počítačové laboratoře:

Posluchárny jsou vybaveny buď volným, nebo napevno osazeným nábytkem.

Ve velkých posluchárnách je navržena tabule pro psaní křídou, v učebnách s kapacitou do 20 osob bílá magnetická tabule pro psaní speciálním fixem.

Ve všech posluchárnách a učebnách je instalován diaprojektor a plátno, audiovizuální technika.

Individuální typ řešení interiéru:

Budova A - Novostavba

 • vstupní hala recepce se skleněným recepčním pultem
 • ředitel CIIRC včetně sekretariátu – pracovna ředitele CIIRC byla vybavena individuálním nábytkem
 • tajemník včetně sekretariátu
 • pracovna rektora se zasedací místností, vybavena individuálním nábytkem
 • místnosti rektorátu – kvestor, včetně sekretariátu
 • zasedací místnost
 • zasedací síň CIIRC na 10. Patře se střešní terasou pro 60 lidí, jednání akademického senátu ČVUT,  prezentace grémia, kongresy CIIRC

Budova B – rekonstrukce s nástavbou

 • recepce
 • respirium – multifunkční prostor se střechou tvořenou pneumatickou membránou ETFE
 • celoskleněná předstěna – zvuková zábrana jako dvojitá fasáda – výstavy, přednášky, komunikační prostor z poslucháren
 • červená posluchárna pro 120 lidí – vbudována do bývalé varny technické menzy

NEOBVYKLÉ POŽADAVKY INVESTORA:

 • Řešení všech místností interiérovým vybavením
 • Informační systém obou budov včetně grafického řešení

Speciální řešení interiéru:

Budova B

 • prezentační místnosti robotiky a kybernetiky – TESTBED, místnosti simulátorů vozů Škoda
 • biolaboratoře
 • těžké laboratoře
 • čisté laboratoře
 • počítačové laboratoře

POUŽITÉ MATERIÁLY

V konceptu je uplatněn transparentní princip, tedy jak světlo vniká skleněnou fasádou nebo transparentní fólií ETFE (Ethylen-TetraFluorEthylen) do budov a dále skleněnými stěnami v čirém a pískovaném skle až do prostorů chodeb. Každé patro má svůj barevný kód, který navádí k vědeckému pracovišti – modulům, vyvinutým pro výuku studentů i doktorandů.  V podobném barevném kódu jsou i výukové prostory s různou barvou podlahy, marmoleum - červená posluchárna, modrá učebna, žlutá respirium s transparentní střechou ETFE, bílá prezentační místnosti robotiky v přízemí. Interiérové vybavení je laděno ve světlých barvách dřeva - dýha JASAN i kovu – metalická RAL 9006, jako komplementární tomu výše zmíněnému transparentnímu principu.

Interiér je navržen v jednoduchých tvarech a světlé barevnosti, tak aby podporoval pozornost a duševní soustředění pracovníků.

INOVATIVNÍ ŘEŠENÍ NEBO POSTUPY

 • Prostup světla dvojitou fasádou ETFE ovlivňuje pozitivní atmosféru interiéru, zatímco umožňuje výhled na Pražský hrad a okolí kampusu, Dejvic a Bubenče.
 • Součástí návrhu interiéru je vnitřní prostředí – řešení pohody klimatu systémem chladících trámů
 • Klima je řízeno systémem BMS – Building Management Systém včetně žaluzií kontrolující osvit dle pohybu slunce
 • Rekuperace vzduchu z dvojité fasády jako solárního kolektoru v posledních patrech využívá nahromaděného teplého vzduchu k topení / chlazení
 • Akusticky zajištěné prostředí – řešení dvojité fasády – pneumatické polštáře membrány ETFE / trojsklo rastrované fasády systém Shüco

VELIKOSTI INTERIÉRU

V budově CIIRC je celkem 1064 místností. Každá je navržena individuálně, nábytek navržen v sestavách „Working Stations“ – speciálně navržený „vědecký modul“ pro vedoucího pracovníka a jeho tým i s možností výuky. Nábytek je vyroben na zakázku dle navrženého designu do těchto modulů, kanceláří, učeben a počítačových pracoven.

Pracovny rektora a ředitele CIIRCu a jejich reprezentační zasedací místnosti jsou vybaveny individuálním nábytkem.

ZVLÁŠTNÍ OKOLNOSTI A SPECIFIKA STAVBY NEBO REKONSTRUKCE

 • Budova A – novostavba / rekonstrukce budovy B CIIRC/ČVUT byla navržena ateliérem PETR FRANTA ARCHITEKTI a po celou výstavbu prováděn Petrem Frantou a jeho týmem autorský dozor při stavbě CIIRC.
 • Vysoké stropy varny

ZVLÁŠTNOSTI Z POHLEDU AUTORA INTERIÉRU

 • Na interiérové řešení bylo uspořádáno Rektorátem ČVUT výběrové řízení
 • Autor a jeho kancelář zvítězili ve vypsaném výběrovém řízení, do něhož se přihlásily 3 kanceláře
 • Navržené interiérové řešení – návrh jsme zpět integrovali do návrhu budovy, stavby, jejímž autorem je kancelář PETR FRANTA ARCHITEKTI, což mělo výhodu, že jsme mohli již v průběhu stavby koordinovat zabudované interiérové prvky, rozvody elektřiny, počítačové sítě, internet, integrované do „žlábků“/profilů v perimetru místností s ohledem na námi navržené interiérové prvky, řešení barevnosti, atd.
Číst více

Partneři

PARTNER PRO KULTURU

PARTNEŘI KATEGORIÍ

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO ČR

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO SR

Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše