09.03.2018

OBŘADNÍ SÍŇ, TROUBELICE

Číst více

kategorie:
Veřejný interiér II

autor a přihlašovatel:

Ing. Zuzana Staňková, PROJEKČNÍ ATELIÉR ZUZI s.r.o., www.atelier-zuzi.cz a www.design-zuzi.cz

OBŘADNÍ SÍŇ, TROUBELICE

Obec Troubelice se rozhodla zrenovovat interiér pro obřad svateb, vítání občánků a společného setkávání obyvatel obce. Autorka do interiéru využila jako hlavní motiv surově ryté tabule skel, které byly vyjmuty při zateplení fasády a výměně oken z původních okenních výplní.

Obec Troubelice měla v minulých dobách štěstí na kvalitně navržené interiéry veřejných prostor Obecního úřadu. Starosta obce - osobnost, která se orientuje v oblasti interiéru - viděl, že stávající materiály jsou již za hranicí životnosti a že je zapotřebí se na krásný prostor obřadní síně podívat nově. Zadání znělo lákavě: interiér pro obřad svateb, vítání občánků a společného setkávání obyvatel obce. Navázat na tradici kvalitně vymyšleného prostoru vypadalo jednoduše, realita byla složitější.

Moderní interiér s využitím kvalitních materiálů a přitom za „dobrou“ cenu, to už byl tvrdší oříšek. Zvláště když původní termín rekonstrukce celého interiéru včetně přilehlých prostor byl ze tří měsíců zkrácen na necelé měsíce dva. A jaký byl důvod? Téměř pohádkový: v původní zcela nové obřadní síni se jako první ženil syn muže, jenž se podílel na realizaci interiéru. A tento muž po zhlédnutí realistických vizualizací nově navrženého interiéru byl návrhem natolik nadšen, že projevil velké přání v novém interiéru jako první oslavit zlatou svatbu. Takovému přání nelze odolat…

Původní interiér měl koncept postaven na stěnách obložených dýhou, kobercích a mramorové dlažbě. Bonusem pro náš návrh byly nesmírně krásné surově ryté tabule skel, které byly vyjmuty při zateplení fasády a výměně oken z původních okenních výplní a právě díky starostovi zachovány. Téma nového interiéru bylo dáno: ryté sklo bude šperkem jinak jednoduchého prostoru.

Koncept nově navrženého prostoru je lapidární, osově souměrný a barevně střídmý. Od vstupu z předsálí vede k „oltáři“ linie na míru navrženého designu krytiny Flotex. Cesta k čelu sálu vrcholí stupněm pokrytým antracitovým kobercem, jenž přechází na stěnu, aby vytvořil tmavé pozadí pro apsidu – stěnu a kruhový stůl pro oddávajícího. Částečné stěnky kryté tapetou umožňují v době voleb skrýt pultíky pro úpravu volebních lístků či v případě svatebního obřadu zde odložit snubní prsteny a číše s přípitkem. K sezení slouží nadčasová křesla Merano firmy TON, jejichž šedé čalounění koresponduje s šedou na stupních před okny a podlaze. Stupně, které jsou zachovány, nyní mohou sloužit k usednutí většího počtu návštěvníků a jsou vítanou alternativou pro děti i mládež. Prosklení po celé délce síně přináší do interiéru světlo (slunce neoslňuje, prostor má severní orientaci). V létě pak terasa, která k Obřadní síni přiléhá, může sloužit jako prostor pro fotografování či jako místo pro svatební catering. Stěny jsou obloženy dřevěnými deskami a návaznost na předsálí je tak ještě více zdůrazněna. Kruhový stůl pro oddávajícího našel svou odezvu ve tvaru svítidel i částečném podhledu nad stolem. Světelných režimů je navrženo více, sál je vícefunkční.

Největší ozdobou a pýchou interiéru jsou tabule původního rytého skla, které byly pečlivě očištěny a osazeny do interiéru. Čtyři z nich jsou nasvětleny bodovými svítidly a na pozadí dřevěného obložení stěn jsou dekorací, kterou si užívají všichni návštěvníci síně. Další dvě tabule jsou osazeny před prosklenou stěnu, kde dvoukřídlové dveře vedou z předsálí do vlastní obřadní síně. Tyto tabule jsou optickou bariérou pro pohled z předsálí do síně. Poslední tabule rytého skla byla vsazena do atypických dveří, jimiž lze projít přímo ze síně do prostor matriky a do chodby, která má mimo jiné funkci šatny.

Předsálí nyní tvoří s obřadní síní designově jednotný prostor. Byly sem umístěny koutky s rohovými křesly pro čekající před obřadem, veliké zrcadlo v ose obřadní síně násobí prostor, přináší světlo do tmavých koutů a je opět designovou odezvou na původní interiér.

Nálada interiéru je doladěna živými květinami umístěnými v pečlivě vybíraných květnících, využita je původní plastika na stěně v předsálí. V chodbě z předsálí k matrice je nyní možno odložit svršky a chodbu uzavřít nově doplněnými dveřmi, ke kterým byla vyroben replika drobné úchytky u dvoukřídlových dveří do obřadní síně. Stínění síně je řešeno moderně s ohledem na akustiku prostoru, na oknech se doplňují římské rolety s těžkými závěsy. Veškeré detaily jsou podřízeny čistému designu s ohledem na zachování přehlednosti interiéru, jehož jednoduchost dává vyniknout použitým materiálům a kráse původních originálních rytých skel. 

Číst více

Partneři

PARTNER PRO KULTURU

PARTNEŘI KATEGORIÍ

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO ČR

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO SR

Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše