BYT S OVÁLNÝM JÁDREM, PRAHA

BYT S OVÁLNÝM JÁDREM, PRAHA

 

Rekonstrukce bytu 4+1 pro mladou rozrůstající se rodinu se uskutečnila ve staré zástavbě ze 60. let. Klienti si přáli společný prostor pro rodinu, dodržet počet pokojů a zachovat ducha původní zástavby. V interiéru dominují světlé barvy a hodně dřeva. Do konceptu byl také zabudován rodinný nábytek z původního vybavení včetně dominanty velkého prostorného stolu pro setkávání se s rodinou a přáteli.

(kategorie: Soukromý interiér - rekonstrukce; autor a přihlašovatel: Ing. arch. Karolína Röschl, Dis a Ing. arch. Barbora Vu, ATELIÉR BÁRKA, www.atelierbarka.cz)

BYT S OVÁLNÝM JÁDREM – rekonstrukce bytu pro mladou rodinu v Praze.

Zadáním pro rekonstrukci bytu 4+1 v původním stavu ve staré zástavbě z 60. let bylo ze strany klientů prosté -  vytvořit místo pro jejich rozrůstající se rodinu s dostatkem společného prostoru při dodržení počtů pokojů a ducha původní zástavby. Přáli si využití světlých barev, dřeva a zakomponování rodinného nábytku z původního vybavení včetně dominanty velkého prostorného stolu pro setkávání se s rodinou a přáteli.

Dispozičně jsme byt očistily o vnitřní jádro – vytvořily jsme jeden velký prostor, do jehož středu jsme vložily modul oválu a umístily do něj koupelnu a WC s pračkou. Zbylou plochu centrálního prostoru jsme rozdělily prosklenými dveřmi tak, abychom zachovaly pocit otevřenosti i možnost propojení i oddělení všech prostorů. Cílem také bylo dostat denní světlo do celého bytu a převážně do chodeb, jež byly původně nepřívětivě tmavé.

V novém interiéru jsme nechaly vyniknout povrchy. Podlahy jsou kombinací repasovaných i nových dubových vlýsků a terazza. Nábytky mají povrchy v březové překližce, masivním buku a příjemných textilií. Povrchy stěn pak střídají válečkovou výmalbu a hladké dynamické oválné povrchy jádra bytu.

Materiálově jsme se snažily prostor bytu co nejvíce propojit, a tak jsme použily např. březové dřevo jak na vestavných nábytcích a solitérech, tak na dveřích. Pastelovou barvu jsme aplikovaly jak na statické části technického vybavení bytu – radiátory, stoupačky, tak na zámečnické prvky vybavení i na povrchy některých nábytků.

Dominantou prostoru je právě oválné jádro, které vás láká k obejmutí, či k závodu na pomyslném závodním oválu bytu – bezprahé řešení podlah k dětským závodům vybízí.

Oříškem při realizaci byl požadavek klientů na úpravu vedení elektroinstalací s ohledem na zóny elektrického pole, ale i s tím si nakonec stavba poradila ke spokojenosti majitelů i nás.

V ateliéru máme radost z detailů návaznosti podlah a celkové atmosféry, která na člověka při návštěvě dýchne. Těšila nás plynulost rekonstrukce, spolupráce s nadšenými klienty a hlavně jejich spokojenost s novým domovem.

FOTO: Tomáš Jána

29.03.2021