BYT S ARKÝŘEM, PRAHA

BYT S ARKÝŘEM, PRAHA

 

Dominantou bytu v secesním domě na Starém Městě je nádherné arkýřové okno. Zadáním investora bylo vytvořit reprezentativní byt s jednou ložnicí na občasné obývání. V bytě zůstalo velké množství původních prvků, které byly při rekonstrukci znovu objeveny a citlivě nakombinovány s replikami.

(kategorie: rekonstrukce; autor: Ivanka Kowalski, ATELIÉR IVANKA KOWALSKI s.r.o., www.ivankakowalski.com, přihlašovatel: MONOBRAND s.r.o., www.monobrand.cz)

  • Byt o velikosti 67m2 v secesním domě na Starém Městě jehož dominantou je nádherné arkýřové okno
  • Zadání investora bylo vytvořit reprezentativní byt s jednou ložnicí pro občasné obývání
  • Největším problémem bylo vyřešit dispozice. Jedná se o polovinu původního měšťanského bytu, který byl v minulosti velmi necitelně rozdělen, V původním stavu zde byly 2 propojené pokoje a vstup do bytu byl skrze skelněné posuvné dveře a panelákové dveře v kovové zárubni. Nebylo jednoduché vymyslet uspořádání bytu, které odpovídá dnešním představám o bydlení. Bylo potřeba využít každý centimetr prostoru.
  • Cílem bylo použít co nejvíce původních prvků, které se zde naštěstí dochovaly (štuky na stropě, kazetové obklady v arkýři, původní kliky na oknech) doplněné replikami (poničené obklady pod okny, vstupní dveře, které byly stylově zcela v rozporu s charakterem bytu i celého domu)
  • Materiálově je byt založen na kombinaci bělených původních dubových parket se smetanově bílou výmalbou a lakovanými kazetovými obklady, doplněné šedo-bílým Kararským mramorem a detaily z mosazi. Doplněny byly litinové radiátory, retro vypínače a zásuvky značky Berker Serie 1930, které podtrhují charakter bytu. Dále byl interiér doplněn o ručně vyráběná svítidla od Michaela Anastassiada či Giopato Coombes a kolekci kování a úchytek od belgické manufaktury Maison Vervloet, vše v portfoliu firmy Monobrand..
  • Jedná se o malý byt, který díky dispozičním řešením a použitým materiálům a barvám působí mnohem prostorněji než ve skutečnosti je.
  • Inovativní je řešení kuchyně. Kuchyně je celá provedená z mramoru, včetně dvířek a zásuvek, navíc je možné kuchyni kompletně uzavřít pomocí speciálních dveří, které se při otevření složí a zasunou do kapsy po stranách.
  • Dalším zajímavým prvkem je truhlářská sestava u vstupních dveří. Vstupní dveře do bytu, stup na WC a do technické místnosti vypadají jako dobový kazetový obklad.

05.03.2020