V Karlíně jsou dva ateliéry, které byly pro majitele nevyhovující, a tak si je vzájemně vyměnili. Razantní proměna nového ateliéru Ronyho Plesla spočívala v tom, že do centra dispozice byla umístěna vestavba. Je to takový hybrid – stroj, který v sobě ukrývá dutiny, výřezy, otvory a absorbuje i technické funkce. Současně schovává rušivou instalační šachtu a sloupy.

V Šaldově ulici jsou 2 ateliery, jeden z nich patří Ronymu Pleslovi, druhý architektovi Vladanu Běhalovi. Ronymu byl ten jeho malý a Vladanovi naopak ten jeho velký.  

Původní architektův atelier s showroomem byl přestavěn na atelier pro designera a umělce Ronyho Plesla.

Zásadní proměna prostoru tkví v razantní vestavbě a v rozhodnutí jejího umístění do centra dispozice.

Vestavba je důsledná od podlahy po strop. Je to takový divný hybrid – stroj, který v sobě ukrývá dutiny, výřezy, otvory, absorbuje i technické funkce.

Vestavba také schovává rušivou instalační šachtu a novodobé betonové sloupy, které staticky posilují původní litinové sloupy. Zdvojení sloupů způsobilo konstrukční chaos a do interiéru přivedlo neklid.

Veškeré stavební povrchy byly sjednoceny. Původní cihelné klenby jsou nyní abstraktně bílé, tak jako stěny ( nové i původní .) Bylo docíleno dokonalého neutrálního pozadí pro umělecká díla.

Zajímavostí je podlaha, o které se dlouho debatovalo, výsledek je dílem řízené náhody.

Na stávající betonovou podlahu byla nalita vrstva laciné hodně zředěné barvy ( eternal) se špetkou zelené. Po zaschnutí vznikl – očekávaný náhodně vzniklý efekt mramorového povrchu.

Bonusem interiéru je lodžie, ze které je výhled do vnitrobloku, ale není z ní přístup do volného prostoru. Avšak vzhledem k tomu, že lodžie je na terénu, bylo možné zabudovat přirozeně rostoucí zeleň přímo do ní. Vznikla v ní zelená oáza. Na lodžii je umístěna malá venkovní kuchyňka. Posezení u cedrového stolu, který byl použit z předchozího Ronyho atelieru. Byl rozměrově upraven a přichycen na nosné sloupky lodžiové fasády.

Prostor atelieru slouží jako galerie, kde Rony Plesl vystavuje nejen svá díla, ale také práce svých kolegů – spřízněných umělců. Rony má svou intimní pracovnu v patře. V přízemí je pak prostor pro jeho spolupracovníky. (Zázemí ateliéru a sklad tvoří útroby vestavby.)

Většina interiérových prvků byla vyrobena na míru. Zámečnické prvky, jako je nové ocelové schodiště a madla jsou v černé barvě, s odkazem na původní litinové sloupy. Mobilní nábytek ( židle, stoly..) byly vybrány z produkce Vitra.

Hlavní liniové osvětlení je přichyceno pouze na napnutém laně, není přichyceno do stropu a tím klenby zůstávají nedotčené. Osvětlení dodala firma Etna Guzzini.

26.02.2020

Partneři

OFICIÁLNÍ VŮZ

GENERÁLNÍ PARTNER

PARTNER KATEGORIE

HLAVNÍ PARTNEŘI

OFICIÁLNÍ SPONZOR ČASOMÍRY

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO ČR

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO SR

Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše