VZPOMÍNKY NA ASII VE VINOHRADSKÉM BYTĚ, PRAHA

VZPOMÍNKY NA ASII VE VINOHRADSKÉM BYTĚ, PRAHA

 

Mladý pár si přál vytvořit interiér mezonetového bytu, který by jim připomínal cesty za exotikou. K jejich nejoblíbenějším zemím patří Srí Lanka, Bali, Thajsko. Designérka při rekonstrukci kombinovala exotické dřevo, kůži, ratan a kov a vznikl harmonický interiér s originálními doplňky dořešenými do posledního detailu.

(kategorie: rekonstrukce; autor a přihlašovatel: Kristina Prokšová, KP INTERORS, www.kp-interiors.cz)

Designéru jednoho dne mě oslovil mladý pár, který si koupil mezonetový podkrovní byt v centru Prahy s tím, že ho chtějí zrekonstruovat dřív než se jim narodí miminko. Paní měla jasnou představu o stylu. Oba jsou hodně zcestovalí a mají rádi země jako je Srí Lanka, Bali, Thajsko a to vše paní chtěla promítnout do svého bydlení.

Byt je rozlohou 4+kk s tím, že horní část bytu je veliká galerie s výstupem na terasu. Když designéra přišla do bytu poprvé, byl vymalovaný meruňkovou barvou, koupelna, která byla kombinací žluté a modré, kuchyň odpovídala věku starších majitelů, takže byla víc rustikální než moderní a schody nešťastně rozdělovaly centrální místnost na dvě části s tím, že se pod nimi dalo i těžko projít.

Majitelé jsou naštěstí odpůrci meruňkové i modro-žluté mozaiky v koupelně, tak měla volné pole působnosti, aby v prostoru vzniklo něco úplně nového a s jinou atmosférou.

Schody se podařilo umístit na stěnu, i když to byl tedy kulinářský oříšek pro truhláře, protože stěna u schodů není rovná ani pravidelně šikmá, takže to byla víc řezbářská než truhlářská práce. Prostor pod schody byl použit k části kuchyně se zabudovanými vysokými spotřebiči jako je lednice a umístili troubu do výšky. Umístěním schodů ke zdi byt získal volný prostor pro obývací část, která volně navazuje na jídelnu a kuchyň.

Materiály, které designérka volila v zařizování tohoto prostoru jsou snad kombinací všeho na co si lze vzpomenout, exotické dřevo v kombinaci s moderní a jednoduchou hladkou béžovou, která tomu dodává moderní ráz, kovem, ratanem ale i kůží, která je a úchytkách. Některé kousky v obývacím pokoji jako televizní stolek a komoda nahoře v galerii, jsou dovezeny přímo z Indie. Knihovna, která je v podkroví je opět  precizní prací truhlářů.

„Na první zajímavost a osobitost v tomto bytě narazíte přímo při vstupu, kde místo dveří do šatny, je použita kombinace tapety na zdi a japonské stěny, které jsou potištěny motivem, fotkou, kterou si majitelé pořídili na rýžových polích na Srí Lance. V první chvíli vás ani nenapadne, že za japonskou stěnou může být ještě nějaký prostor natož šatna a potom se vám už otevře světlý a prostorný obývací pokoj s kuchyní. Zajímavé na tomto bytě je, že si v různých částech bytu najdete i jinou část světa, i když je tedy hlavně asijská,“ říká autorka.

03.03.2017