„SVĚTOVÝ“ PANELÁK, ČELÁKOVICE

„SVĚTOVÝ“ PANELÁK, ČELÁKOVICE

 

Mladí manželé se nad svými 3+1 v příměstském sídlišti Prahy zamýšleli hodně dlouho. Zcestovali řadu zemí a v každé je oslovilo něco typického: nezvyklé uspořádání interiérů, zajímavé doplňky či nevšední užití barev. Vytvořili si tak v nudném českém paneláku interiér s příchutí světovosti a splnili si svůj sen.

(kategorie: rekonstrukce; autor: manželé Vřeštiakovi a Daniel Fleissig, LA LAGARTIJA; přihlašovatel: LA LAGATIJA, www.lagartija.cz)

Bydlení v panelovém domě je pro velkou část obyvatel naší republiky vynucenou realitou. Normalizované půdorysy bytů někomu naprosto vyhovují, někomu méně či vůbec ne. Proměna panelového bytu je však dobře možná a se svolením majitele ji lze na vlastní náklady poměrně snadno provést.

Mladí manželé Eliška a Petr se nad svými 3+1 v příměstském sídlišti Prahy zamýšleli hodně dlouho. Oba jsou velmi kreativní (Petr je fotograf a programátor, Eliška mikrobioložka), zároveň praktičtí a pro konečné řešení využili dokonale nejen své představivosti, ale i schopnosti do detailu všechno na centimentry naplánovat. Avšak nejen to. Zcestovali společně řadu zemí a v každé je oslovilo něco typického, ať už se jednalo o nezyklé uspořádání obydlí, zajímavé doplňky či nevšední užití barev. Vytvořili si tak v nudném českém paneláku interiér s příchutí světovosti.

Především zbourali většinu příček, což právě panelová konstrukce bytu umožňuje. Část předsíně, která jim připadala zbytečně velká, přičlenili ke komoře a tak získali velkou šatnu, kam se vešlo kromě veškerého oblečení i spousta sportovního náčiní a další nezbytnosti užívané jen občas. Tím se široce otevřel vstup do celého obytného prostoru, v němž je na jedné straně spojen původní obývací pokoj s kuchyní, na druhé straně zůstala ložnice a dětský pokoj,  a ve zbytku chodby jsou vstupy do WC a koupelny. Ta získala na každé straně půl čtverečního metru, takže je nyní daleko pohodlnější. Stavební práce prováděla pochopitelně odborná firma, ale některé prvky nového interiéru si vyrobili manželé sami – například velkou knihovnu, která propojuje kuchyň vyrobenou na zakázku  s jídelnou a odpočinkovým prostorem s televizí. Protože milují hudbu, nechali si rozvést hudbu do každé místnosti včetně koupelny a díky inteligentnímu systému může každý poslouchat kdekoli tu svou.

V celém novém interiéru se snoubí inspirace ze všech jejich cest. Například nevšední ručně dekorovaná keramická svítidla připomínající italský venkov jsou z obchodu www.lampyrustikalni.cz. Nejvýrazněji však působí proměna koupelny a WC, kde jsou použity obklady, podlaha a umyvadlo ručně vyrobené a dekorované v Mexiku. Do České republiky je dováží firma La lagartija a její majitel také vytvořil na základě přání manželů a jejich předběžného výběru dekorů poměrně střízlivou vizualizaci, která doznala při realizaci nevelké změny. Nabídka obchodu sice umožňuje daleko pestřejší kombinace, Eliška s Petrem ale byli prozatím trochu „při zemi“. Plánují však projekt ve stylu španělského architekta Antoni Gaudího, kde vliv tohoto španělského architektonického genia rozpozná snad každý.

03.03.2017