DŮM VE TVARU L, OTROČINĚVES

DŮM VE TVARU L, OTROČINĚVES

 

Rodinný dům je založený na půdorysu písmene L. Interiér je koncipován tak, aby doplnil charakter domu. Měl být funkční, příjemný na dotek a zároveň vnést barevné impulzy do jednotlivých prostor. Požadavkem investora bylo maximum přírodních materiálů. Interiér působí jednotně a harmonicky.

(kategorie: novostavba; autor: Ing. arch. Ladislav Vendel; přihlašovatel: LINEA spol. s r.o., www.linea-nabytek.cz)

Rodinný dům je založený na půdorysu rozevřeného L a skládá se ze tří základních hmot. Část se sedlovou střechou je jádrem celého domu a slouží jako obytný prostor otevřený do krovu. V nižší části s pultovou střechou jsou ložnice s hygienickým zázemím, na ložnice navazuje doplňková část s dílnou/skladem. Krček slouží k propojení těchto dvou částí a je zde situován hlavní vstup do domu. Použité materiály v exteriéru odkazují k místní tradici. Hmota a výběr materiálů jsou inspirovány stodolami, které stávaly nebo ještě stojí v zahradách v blízkém okolí. Fasáda je z kamenné přizdívky, druh kamene a princip kladení zhruba odpovídá zdivu na vedlejší stodole – kameny nepravidelných tvarů a velikostí s nahodilou skladbou. Doplňujícím materiálem na fasádě jsou opálená, svisle kladená, modřínová prkna. Na šikmé střeše je skládaná betonová krytina imitující bobrovku. Střechu části domu s pultovou střechou pokrývá extenzivní zeleň, složená z několika druhů rozchodníků.

V interiéru se autor snažil o to, aby nábytek citlivě doplnil charakter domu. Měl být funkční, příjemný na dotek a zároveň vnést barevné impulzy do jednotlivých prostor. V interiéru byl kladen důraz na to, aby zvolené materiály byly spíše přírodního charakteru, nebo aspoň navozující tento dojem. V interiéru se uplatnily na zdech sádrové omítky s jemným zrnem, březová překližka jako pohledové bednění krovu a na podhledech, smrkové masivní dřevo na krokvích a vaznících. Podlaha je pokryta marmoleem, lokálně doplněným cementovými stěrkami. Tento základ je dotvořen vestavěným nábytkem s povrchem potaženým bělenou nebo přírodní dubovou dýhou, se kterou kontrastují lakované povrchy. Vše v matném provedení, protože lesky by vnesly do interiérů agresivitu a chladnost, kterou si nepřáli budoucí uživatelé.

03.03.2017