REKONSTRUKCE BYTU 2+1, ČELÁKOVICE

REKONSTRUKCE BYTU 2+1, ČELÁKOVICE

 

Dispoziční řešení bytu nedaleko Prahy majitelce vyhovovalo, a tak byla celá rekonstrukce zaměřena především na zvětšení komfortu užívání. To se týkalo především prosvětlení bytu v prostorách chodby, koupelny a kuchyně. Aby koncept interiéru nebyl příliš konzervativní a nenudil, vybrala desigmérka doplňky v měděném akcentu, který bytu dodává mladistvost.

(kategorie: rekonstrukce; autor a přihlašovatel: Jana Vrkotová, INFINITY INTERIER, www.infinity-interier.cz)

Byt o velikosti 55 metrů čtverečních v Čelákovicích patří ženě středního věku, která zde žije sama.

Protože dispoziční řešení bytu pro jednu osobu vyhovovalo, hlavní stavební práce se odehrály především v koupelně, kde bylo vyzděno původní umakartové jádro, a dále v kuchyni, kde byla zbourána příčka pro vestavěnou spíž a řešeno odvětrávání, rozvody vody a elektroinstalace.

Kuchyň i koupelna jsou kapesní velikosti, ale splňují potřeby jedné obyvatelky. V kuchyni nebyly potřeba větší skříně k ukládání, zavěšené skříňky jsou nižší i vzhledem k nižší postavě majitelky. Původní vestavná spíž byla nahrazena potravinovou skříní, na kterou navazuje pult pod oknem pro snídaňové posezení.

Celá rekonstrukce byla zaměřena především na zvětšení komfortu užívání. To se týkalo především prosvětlení bytu v prostorách chodby, koupelny a kuchyně. Zde byl instalován stropní sádrokartonový podhled s bodovým osvětlením, které společně s novou keramickou dlažbou ve světlém odstínu, bílou výmalbou a bílým nábytkem původně tmavé místnosti výrazně projasnily.

Osvětlení hraje velkou roli i v obývacím pokoji, kde byl sádrokartonový podhled instalován také do niky, kde bodovky osvětlují obrázkovou galerii, jejíž autorkou je sama majitelka bytu. Nad jídelním stolem je umístěna lampa s pohyblivým ramenem, která poskytuje funkční osvětlení pro výtvarničení, které je koníčkem paní domu. U jídelního stolu může v případě návštěv sloužit k posezení lavice, která je jinak využita jako odkládací plocha. Pro čtení stojí lampa u křesla, a protože světelných zdrojů bylo již v místnosti dost, mohli jsme si dovolit použít stylové vintage žárovky u sedačky. V obývacím pokoji je tak díky novému osvětlení možné vytvářet scény s různou atmosférou, které pokoji dávají nové rozměry.

Celý byt je zařízen a vybaven v duchu moderního bydlení, ale velký důraz je kladen na atmosféru a útulnost. V obývacím pokoji a v ložnici byly repasovány bukové parkety, bytem prochází motiv tartanové kostky a barevnost je volena v přírodních odstínech. Aby poměrně konzervativní koncept nenudil, byly doplňky voleny v měděném akcentu, který spolu se zavěšenými dekoracemi bytu dodává šmrnc.

03.03.2017