Na místě bývalého klasického báňského domku s nádherným výhledem na město byla na ploše 140 m2 postavena jeho novodobá verze. Aby kopie byla co nejvěrnější, byly návrhy konzultovány s památkáři a znalci. Všechen nábytek v interiéru byl vyroben na míru a vychází z místních tradic – soustružené nohy, kazetová dvířka, stůl se šuplíkem a kredenc.

Dům v Banské Štiavnici s výjimečnou polohou pod Paradajzem, s přímým výhledem na město a Kalvárii byl navržen jako kopie původního hornického domku, který byl poslední roky v havarijním stavu. Jedná se o jednopodlažní objekt s podkrovím, jehož součástí je v přízemí vstupní veranda a zastřešené technické zázemí, nacházející se v terénu podél svahu. Domek je zastřešen mansardovou a polovalbovou střechou, podkroví je prosvětlené třemi vikýři s pultovými stříškami a okny v štítových zdech. Dům není podsklepený.

Použité materiály byly přizpůsobeny charakteru okolí. Objekt je navržen jako samostatně stojící novostavba na stejném místě jako původní stavba. Dům je v harmonickém souladu s lidovou architekturou, s přírodním prostředím a krajinou, zasazen do rozvolněného osídlení. Toto všechno vytváří přívětivý model bydlení, což se přeneslo i do řešeného interiéru.

Základní části interiéru vycházely z původního. Detaily a proporce byly konzultovány s památkáři a řemeslníky, kteří znají důležité nuance. Dřevěný trámový strop je řešen kvůli statice jako zdvojený: nosný a pod ním pohledový s jednoduchými detaily původního. Okna i se způsobem otvírání jsou replikou. Kazetové interiérové dveře také. Dřevěná třívrstvá podlaha byla volena jako kompromis kvůli podlahovému vytápění. Krb s otevřeným ohništěm je odkazem na "černé kuchyně" hornických obydlí.

„Prvotní a průběžně zdůrazňované zadání investora bylo, aby interiér nevypadal "jako od kolotoče". Proto jsme zamítli eklektické vyplnění interiéru solitérními kusy z různých období, jako je v Štiavnici zvykem, a skoro všechen nábytek byl navržen a vyroben na míru. Abychom se vyhnuli strohosti moderního nábytku, ale i dekorativnosti jižanských venkovských interiérů, opakující se tvarosloví vyšlo z tradičního hornického nábytku. Soustružené nohy, vložená kazetová dvířka, stůl se šuplíky, kredenc. Barevnost interiéru je laděná také s odkazem na místní zažité odstíny,“ říká architektka.

Dalším požadavkem bylo vytvořit, co nejvíce pokojů i s koupelnami pro četné rodinné příslušníky a přátele a k tomu příslušející i počet míst ke stolování. Ze vstupní verandy se nalevo vchází do kuchyně, po pravé straně se nachází komora.

Centrum domu tvoří prostor pro stolování s krbem a dřevěným schodištěm. Vedle schodiště vedou dveře do technického zázemí, kde je prostor pro uskladněný materiál na vytápění a zahradní nábytek. Technické zázemí vzniklo přestřešením mezi domem a kamennou zdí, ve kterém se nachází štola s vodou. Z hlavního obytného prostoru se vchází do pokoje, z části s otevřeným krovem. Centrum domu tvoří schodiště vedoucí do patra, s prosvětlením přes minigalerie a umělecky vyvedeným zábradlím. V podkroví s přiznanými dřevěnými trámy se nacházejí tři ložnice a dvě koupelny.

Výroba nábytku: Peter Hreščák, Jablonec

Návrh a zpracování kovaných částí: Vladimír Puliš, Kremnica

Výroba schodů a podlah: Lehmann SK s.r.o., Rudno nad Hronom

Krb: Paškay s.r.o., Banská Štiavnica

Umělecké doplňky: Arpád Pál, Banská Štiavnica

03.03.2017

Partneři

OFICIÁLNÍ VŮZ

GENERÁLNÍ PARTNER

PARTNER KATEGORIE

HLAVNÍ PARTNEŘI

OFICIÁLNÍ SPONZOR ČASOMÍRY

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO ČR

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO SR

Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše