MRAMOROVÝ BYT, BRATISLAVA

MRAMOROVÝ BYT, BRATISLAVA

 

Luxusní byt s mramorovou podlahou není určený pro každodenní rodinný život. Je okázalý, je chladný a je maximálně přirozený. Hlavními použitými materiály v interiéru jsou kámen a dřevo. Výrazné barevné detaily dokonale podtrhují jedinečnost tohoto otevřeného prostoru v bratislavské rezidenci River Park.

(kategorie: rekonstrukce; autor a přihlašovatel: Ing. arch. Rudolf Lesňák, Ing. arch. Kvetoslava Miľáková a Ing. arch. Róbert Božek, RULES, s.r.o., www.rules.sk)

Luxusní byt s mramorovou podlahou není určený pro každodenní rodinný život. Je adekvátně okázalý, adekvátně chladný a maximálně přirozený - hlavní interiérové prvky jsou kámen a dřevo. I přesto, že majitel mramor miluje, jsme to s tímto materiálem nepřehnali. Architekti ho použili v odpovídající míře, na správných místech. I s kamenem působí interiér teple a útulně. V rámci rekonstrukce byly nataženy všechny rozvody znovu a pár zděných příček nahradili sklem, které dispozici otevřelo a provzdušnilo.

Na nejsvětlejší místo denní zóny byl umístěn jídelní stůl pro šest osob. Jídelna se sice dostala na druhou stranu místnosti dál od kuchyně, ale vzhledem k velikosti denní části to není problém. Na míru vyrobené lamely nad kuchyní přecházejí do ložnice a prostory vizuálně propojují.

Denní a noční zónu architekti rozdělili kubusem, který plní ze strany obývacího pokoje funkci tv skříňky, baru i místa na sklenice, ze strany ložnice funkci šatníku. Povrch kubusu je z kouřové dubové dýhy, která si s mramorem vizuálně rozumí. Spektrum barev doplňuje červený vnitřek skříněk.

Obývací část se nachází uprostřed denního prostoru mezi kuchyní a jídelním stolem. Sedačka je u zdi, aby nebyla zády k žádné části prostoru. Kravská kůže na podlaze dává obýváku teplo, výrazné žluté křeslo s podnožkou prostor vizuálně oživuje.

V denním prostoru byl použit mramor "jen" na kuchyňský ostrov a podlahu, což mu umožňuje přirozeně vyniknout. Jednotná mramorová podlaha zase místnosti opticky propojuje. Chladné a sterilní působení mramoru, jsme vyvážili látkou na závěsech, sedačce, křesle a koberci.

Luxusní kuchyňská sestava v mramorovém bytě se skládá z vysokých bílých skříněk a ostrova, který kuchyň od obývacího pokoje opticky odděluje. Viditelné kuchyňské spotřebiče ve vysokých skříňkách jsme vybrali v bílých provedeních.

Luxusní ložnici dominuje mramor na podlaze. Postel v černém laku, z kouřové dubové dýhy architekti navrhli jako samostatný kus nábytku, jejíž polohu vymezují noční lampy. Strohou barevnost osvěžuje nízké křeslo s obrazem namalovaným speciálně pro tento prostor.

Šatní skříň v ložnici tvoří s obývací sestavou jeden kubus, který odděluje denní a noční zónu. Kubus má na obou stranách televizory, v ložnici jsme ji navrhli do skříně za posuvné dveře, aby nebyla stále viditelná. Tmavě hnědou skříň oživuje částečně červený vnitřek.

Mramorová podlaha z ložnice prochází přes podlahu až na stěnu koupelny. Díky skleněné příčce jsou prostory jeden celek. Ale pokud je potřeba, stačí zmáčknout knoflík a prostory oddělí neprůhledný závěs.

Ani v koupelně se mramorem nešetřilo. Koupelna má umyvadlo, toaletu, sprchu a samostatně stojící vanu. Vana, sprcha a WC jsou na vyvýšené úrovni, která je vyspádovaná do žlabu. To znamená komfort při používání sprchy a vany, bez rizika vody v ložnici.

Před rekonstrukcí, tvořila prádelna samostatnou místnost, která však zmenšovala plochu denních prostor. V rámci úprav jsem byla zrušena a pračka umístěna toaletu pro hosty, za skříň se skládacími dveřmi.

04.03.2017