LIVING FORUM

LIVING FORUM

 PROGRAM LIVING FORA 2018

TÉMA: SOUKROMÍ, BEZPEČÍ A INTIMITA


Soukromí, bezpečí a intimita, tedy základní ingredience, které ve směsi s kvalitním designem vytvářejí útulné domovy, přívětivé kanceláře nebo přátelské veřejné interiéry. Living Forum 2018 si klade otázku, co vše je nutným předpokladem pro vznik prostoru, v němž se subjektivně cítíme opravdu komfortně. 

A jaké přednášky na Living Foru tentokrát například zazní?

 

KOSTEL V MONTERREY (MEXIKO): INTIMITA JAKO SOUČÁST SPIRITUALITY

(tlumočeno ze španělštiny)

Podtitul:

Výjimečný mexický kostel Señor de la Misericordia, který je mj. vítězem American Architekture Prize Award, ale je také oceněný magazínem Interior Design, si pohrává s motivem okolní kopcovité krajiny. Například jeho zvonice jsou reinterpretovány, jako ostře trčící horské vrcholky. Ze všeho nejvíc však stavba připomíná shluk krystalů. Autorem je architekt Jeffrey Brock, jehož studio sídlí v Madridu a New Yorku.

Přednáší:

Jeffrey Brock, MONEO BROCK, Španělsko

-------------- 

SKLENĚNÝ POKOJ: PŘÍBĚH ABSOLUTNÍ ZTRÁTY SOUKROMÍ

(tlumočeno z angličtiny)

Podtitul:

Příběh vily Tugendhat z neobvyklého pohledu scénáristy filmu Skleněný pokoj Andrewa Shawa. Předlohou koprodukčního filmu, který je ve vile Tugendhat právě natáčen, byla stejnojmenná kniha, z níž se stal světový bestseller. Andrew Shaw dovoluje výjimečné architektuře nahlédnout za oponu. (Film bude mít premiéru na jaře 2019.)

Přednáší:

Andrew Shaw, Velká Británie

--------------

MILENIÁLOVÉ: BOUŘLIVÁ PRIVÁTNÍ REVOLUCE!

 (Aktuální poznatky renomované výzkumné agentury.) 

Podtitul:

Pojetí soukromí se se proměňuje mimo jiné i v čase a například pro generaci X nebo Y znamená docela něco jiného, než pro generaci Z. Žijí mileniálové jinak? Nechávají vstoupit za své intimní kruhy ochotněji než předchozí generace? A jak by to měli zohledňovat architekti, interiéroví designéři nebo časopisy o bydlení

Přednáší:

Ing. Hana Kloučková, agentura CONFESS, Česká republika

--------------

(podrobný program bude oznámen v průběhu března)

 

 

(FOTOGALERIE Z LIVING FORA 2017)

 

PROGRAM LIVING FORA 2017

TÉMA: INTERIÉR PRO ZDRAVÝ ŽIVOT

9.30
PŘÍCHOD DO SÁLU

 

9.30–10.15
CESTA DO NITRA GULLIVERA

Účastníci Living Fora mají jedinečnou šanci navštívit prostor unikátní stavby „vzducholodě“ Gulliver, která v minulém roce „přistála“ na budově Centra současného umění DOX. Ve skutečnosti se jí totiž opravdu vůbec nedotýká. – Autorem je mezinárodně uznávaný architekt Martin Rajniš. Gulliver je dlouhý čtyřicet dva a široký deset metrů. Prostor slouží pro literární večery určené velmi omezenému počtu osob.

V 10.15 SE GULLIVER ZAVÍRÁ!

 

10.30–10.35
ZAHÁJENÍ

 

10.35–11.00

SPORT JE POSEDLOSTÍ A WELLNESS ŽIVOTNÍM STYLEM!

MUSÍ ZA NIMI INTERIÉR JEN SMUTNĚ KULHAT?

(tlumočeno z italštiny)

Podtitul:

Jaké jsou světově inovativní přístupy k místům, kde cvičíme nebo relaxujeme? Vede cesta k cíli za pomoci tradičních materiálů a konceptů, nebo naopak posledních technologií? Změnilo se v tomto směru sociální chování evropské populace? Poznejte nejnovější trendy a projekty.
Přednáší:
Alessandro Villa, UNIVERZITA MILÁNSKÁ POLYTECHNIKA

Architekt a interiérový designér, profesor univerzity Milánská polytechnika.

 

11.00–11.10

DUNA BIRD WATCHING

Podtitul:
Společný projekt Fakulty architektury Slovenské technické univerzity v Bratislavě a norské Bergen School of Architecture. – Krátký film o projektu neobvyklé architektury na břehu bratislavských lužních lesů komentovaný autorkou projektu doc. Ing. Veronikou Kotradyovou, PhD.

 

11.10–11.30

REGENERATÍVNY ÚČINOK DREVA NA ČLOVEKA

Podtitul:

Představte si, že je v nemocnicích dřevo i na místech, kde jinak vídáme bílé obklady a omyvatelné nátěry. Ty přece děsí příchozí, kterým je už tak dost úzko. Bylo by však možné dřevo použít i ve velmi exponovaném prostředí náročném na sterilitu? Umí dřevo opravdu léčit a odpuzovat bakterie? – Případová studie použití dřeva v nemocnicích v Bratislavě a Košicích.

Přednáší:

doc. Ing. Veronika Kotradyová, PhD., FAKULTA ARCHITEKTURY STU, BRATISLAVA
Interiérová designérka, vysokoškolská pedagožka a členka výzkumného týmu.

 

11.30–11.50
FENG SHUI NENÍ BONBONIÉRA: MÝTY A FAKTA O ZNÁMÉM UČENÍ

Podtitul:

Současná západní kultura se přestala řídit intuicí, kterou u ní potlačil mimo jiné stres, hlukový i světelný smog a zejména přemíra informací. Lidé se zaměřují nejčastěji na výkon, a pokud se uchylují k Feng Shui, jsou jejich představy buď zcela zkreslené, nebo si „vyzobávají“ pouze drobné bonbónky bez začlenění do širších souvislostí.
Přednáší:

Ing. arch. Jan Hlavín Ph.D., FAKULTA ARCHITEKTURY ČVUT, PRAHA

Architekt, výtvarník a designér vyučující na Fakultě architektury ČVUT. Ve svých projektech intuitivně používá prvky Feng Shui a řadu přírodních materiálů.


11.50–12.20

PAUZA S OBČERSTVENÍM V SOUSEDNÍM SÁLE (v ceně vstupenky)

Občerstvení zajišťuje loňský hlavní vítěz soutěže Interiér roku CAFÉ ZÁHORSKÝ (návržené architektkou Magdalenou Rochovou) vedené panem Matějem Záhorským.

 

12.20–12.45

DOMY Z KONOPÍ

(tlumočeno z angličtiny)

Podtitul:

Proč má smysl přidávat konopí do stavebních hmot? Tento materiál se ve Velké Británii používá stále častěji při stavbě zdravých a tepelně úsporných budov. Alex Sparrow, autor knihy „The Hempcrete Book: Designing and building with hemp-lime“ ví o konopí snad všechno – nebojte se ho zeptat.

Přednáší:

Alex Sparrow, HEMP-LIME CONSTRUCT, VELKÁ BRITÁNIE

 

12.45–12.50

GULLIVER OČIMA DRONU

Podtitul:

Těm, kteří nestihli ranní jedinečnou prohlídku interiéru, nabízíme alespoň exteriér, ale zato ze všech stran. – Projekce „vzducholodi“ Gulliver z profesionálního dronu, který je využíván zejména pro fotografování a natáčení exteriérů architektury.

 

12.50–13.10

ZAŽIJTE ABSOLUTNÍ POHODU V KOUPELNĚ DÍKY CHYTRÝM ŘEŠENÍM

Podtitul:

Každý den, ráno i večer, je koupelna místem, kam se opakovaně vracíme, znovu zde nacházíme ztracenou energii, čistotu a pocit vnitřní harmonie. Vytvořte si z koupelny útočistě, které Vás rozmazlí komfortem a pohladí vaše smysly. 

Přednáší: 

David Derfler, GEBERIT

 

13.10–14.10

PAUZA NA OBĚD V SOUSEDNÍM SÁLE (v ceně vstupenky)

Občerstvení zajišťuje loňský hlavní vítěz soutěže Interiér roku CAFÉ ZÁHORSKÝ (návržené architektkou Magdalenou Rochovou)vedené panem Matějem Záhorským.

Café Záhorský v pražské Eliášově ulici v Dejvicích v den Living Fora opravdu nehledejte. Skutečně zavírá a „teleportuje“ se do budovy DOX.

Pozn.: Na menu jsou pokrmy z masa, ale také jídla vhodná pro vegetariány.

 

14.10–14.35

PŘÍBĚH PLOVOUCÍHO VEJCE

(tlumočeno z angličtiny)

Podtitul:

Plovoucí vejce byl projekt na pomezí architektury a umění. Britské studio PAD rádo pracuje se dřevem a akcentuje sepětí svých staveb s přírodou. V rámci popularizace ekologické architektury spolupracovalo například s britským Channel 4 i BBC 2 a získalo řadu ocenění.

Přednáší: 
MA Arch, Dip Arch Wendy K. Perring, PAD STUDIO, VELKÁ BRITÁNIE

Architektka, ředitelka studia a autorka řady prestižních projektů, která získala množství ocenění, např. RIBA za Blackburn House v Londýně.

 

14.35–14.55

CO HÝBE SOUČASNÝMI KUCHYNĚMI?

Podtitul:

Kuchyň je středobodem bytu a její kvalita rozhoduje o tom, zda bude vaření příjemnou činností, nebo tvrdou řeholí. Kvalita však není dána jen estetikou a zvolenými materiály.

Přednáší:

Richard Sajdl, BLUM

Odborník na ergonomii kuchyní.

 

14.55–15.15

PROČ „FALEŠNÉ“ ZAHRADY UBLIŽUJÍ… A ZDRAVÉ LÉČÍ?

Podtitul:

Skladba rostlin na zahradách a terasách nás ovlivňuje víc, než si uvědomujeme. Pokud z promyšleného kvalitního interiéru vstoupíme do špatně založené zahrady, je to podobné, jako bychom si dali osvěžující koupel a pak se vydali přehazovat uhlí. Dobrý venkovní prostor dokáže vykouzlit z okolí bytu nebo domu harmonickou oázu – a naopak, špatný nás obklíčí a utáhne jako trnitá liána v džungli.

Přednáší:
Ing. Štěpánka Šmídová, LANDSCAPE ARCHITECTS

Věnuje ze zahradní a krajinářské architektuře na špičkové úrovni.
Má také mezinárodní zkušenosti ze soutěžních návrhů a projektů ve Švýcarsku, Německu, na Slovensku nebo v Maroku.


15.15–15.35

SVĚTLO, KTERÉ TVOŘÍ DESIGN!

Podtitul:

Správné využití umělého osvětlení ovlivňuje nejen atmosféru prostoru, ale i naše zdraví. Málokdo se orientuje v tom, jaký odstín kterého světla využít v konkrétní části bytu nebo v danou denní dobu, a ještě méně lidí využívá možností inteligentních systémů osvětlení. Přitom „modelování“ prostoru světlem může vykouzlit z bytu skutečný domov.

Přednáší:

Martin Sajbert, PHILIPS LIGHTING 

Odborník v oblasti umělého osvětlení.

 

15.35–15.55

AKO CHUTÍ A VONIA DREVO

(DREVO AKO ZÁŽITKOVY MATERIÁL)

Podtitul:

Proč inklinujeme k přírodním materiálům? Co na nás u dřeva působí víc: barva, nebo textura? A co chuť a vůně? Mají nějaký význam a ovlivňují nás?

Přednáší:

doc. Ing. Veronika Kotradyová, PhD., FAKULTA ARCHITEKTURY STU, BRATISLAVA
Interiérová designérka, vysokoškolská pedagožka a členka výzkumného týmu.

 

15.55–16.10

WOOD TASTING

Podtitul:

Gustatorická interakce (testování chutí a vůní různých dřev).

Vede:

doc. Ing. Veronika Kotradyová, PhD., FAKULTA ARCHITEKTURY STU, BRATISLAVA
Interiérová designérka, vysokoškolská pedagožka a členka výzkumného týmu.

 

16.10–16.40

PAUZA S OBČERSTVENÍM V SOUSEDNÍM SÁLE (v ceně vstupenky)
Občerstvení zajišťuje loňský hlavní vítěz soutěže Interiér roku CAFÉ ZÁHORSKÝ (návržené architektkou Magdalenou Rochovou) vedené panem Matějem Záhorským.

 

16.40–16.55

JAKÝ TEXTIL BUDEME POUŽÍVAT V INTERIÉRU ZA DESET LET?  

Přednáší:

Ing. Ondřej Novák, Ph.D., TEXTILNÍ FAKULTA TECHNICKÉ UNIVERZITY V LIBERCI

Přednáší na katedře netkaných textilií a nanovláken.

 

16.55–17.20
THE HEALTHY HOMES BAROMETER 2016?
CÍTÍ SE EVROPANÉ OPRAVDU ZDRAVĚ?
Podtitulek:

The Healthy Homes Barometer je překvapující studie realizovaná společností Velux na vzorku 14 000 respondentů ze čtrnácti evropských zemí. Zkoumány byly zejména podmínky pro kvalitní spánek, teplota interiéru, vlhkost, provětratelnost a zajištění denního světla. Většina dotazovaných se sice stoprocentně shodla, že kvalita interiéru ovlivňuje lidské zdraví stejně jako složení stravy… ale kteří z obyvatel čtrnácti zkoumaných zemí se tedy vlastně cítí nejzdravější?

Přednáší:

Ing. arch. Klára Bukolská, společnost VELUX

Architektka, která se dlouhodobě a systematicky věnuje problematice udržitelné architektury a kvality vnitřního prostředí, zejména s ohledem na kvalitu denního světla v interiéru. O zmíněném tématu přednáší na několika školách a také ho popularizuje v tištěných i audiovizuálních médiích.

 

17.20–17.45

LIDSKÁ HNÍZDA NA VRCHOLU ALP

(tlumočeno z angličtiny)

Podtitul:

Proč si vlastně někdo nechá postavit designové obydlí na nedostupné špičce ledovce v Julských Alpách? Při stavbě bylo nutné používat výhradně vrtulníky a celý tým čelil poryvům větru a nepřízni počasí. Stavby, z nichž poslední je z roku 2016, vzbudily zájem mezinárodních médií a publikoval je i sborník Harvardovy univerzity. Slovinské studio s hlavním sídlem v Paříži se zkrátka vyloženě baví realizacemi staveb v extrémních podmínkách. OFIS architekti mimo jiné vyhráli britskou architektonickou soutěž Young Architect of the Year a získali mnoho dalších významných cen včetně Ceny Miese van der Rohe.

Přednáší:

Janez Martinčič, OFIS architekti

Architekt a spoluautor projektu.

 

18.00–19.00

INTERIÉR ROKU – vyhlášení výsledků soutěže

 

19.00–21.00

After party – občerstvení (podávané na dřevě) a drinky v ceně vstupenky

 

 VSTUPENKA