LIVING FORUM

LIVING FORUM

TÉMA LIVING FORA 2019 

(Centrum současného umění DOX, 2. 4. 2019)

Aktuální ročník mezinárodního kongresu LIVING FORUM má podtitul LUXUS A BUDOUCNOST VERSUS ŠTĚSTÍ

Luxus a štěstí spolu sice mohou souviset, ale rozhodně se nepodmiňují. Obě kategorie jsou zcela subjektivní. Zatímco pro někoho je představou luxusu technologicky dokonalý dům řízený počítačem, pro druhého to může být romantická zahrada nebo výhled do krajiny.

Pro mladé lidi má představa luxusu docela jinou náplň než pro jejich rodiče. Redefinujeme v budoucnu pojem luxusu?  A ovlivňuje nás celková podoba, případně některé podstatné detaily interiéru do té míry, že tvoří podstatné stavební kameny v tak neuchopitelné mozaice pocitu, kterou nazýváme štěstím?


PŘEDCHOZÍ LIVING FORUM:

PROGRAM LIVING FORA 2018

TÉMA: SOUKROMÍ, BEZPEČÍ A INTIMITA

9.30
PŘÍCHOD DO SÁLU

9.30–10.10
NÁVŠTĚVA NOVÉHO DOXU:
CO JE ZA DVEŘMI, KTERÉ „VČERA“ NEEXISTOVALY?
Účastníci Living Fora mají jedinečnou šanci navštívit prostor za dveřmi, v jejichž místech byla ještě nedávno neprostupná stěna. Mohou si prohlédnout právě dokončovanou třetí část centra DOX. Dveře dnes spojují původní budovu se sálem navrženým architektem Petrem Hájkem. Běžně přístupný bude až od konce dubna. Nový DOX tvoří dva objekty, které jsou z mnoha důvodů mimořádné – například jejich vnější povrch připomíná čalouněnou pohovku.

10.10–10.15
ZAHÁJENÍ LIVING FORA

10.15–10.40
SKLENĚNÝ POKOJ: PŘÍBĚH ABSOLUTNÍ ZTRÁTY SOUKROMÍ

(tlumočeno z angličtiny)
Podtitul:
Příběh vily Tugendhat z neobvyklého pohledu scenáristy filmu Skleněný pokoj Andrewa Shawa. Předlohou koprodukčního filmu, který je ve vile Tugendhat právě natáčen, byla stejnojmenná kniha, z níž se stal světový bestseller. Andrew Shaw dovoluje nahlédnout výjimečné architektuře za oponu. (Film bude mít premiéru na jaře 2019.)
Přednáší:
Andrew Shaw, Velká Británie
spisovatel a scenárista filmů Voice from The Stone,
The Keys to The Street, The Glass Room aj.

10.40–11.00
NOVÉ KONCEPTY BYDLENÍ
S OHLEDEM NA INTIMITU A ŽIVOTNÍ CYKLY
Podtitul:
Jsou v různých fázích života potřeby intimity a soukromí opravdu rozdílné? Nejnovější studie a výzkumy nabízejí inovativní koncepty bydlení pro různé fáze života. Nové postupy totiž nyní dovolují aktivně pracovat se zcela primární lidskou potřebou intimity, a to také z pohledu architekta nebo interiérového designéra.
Přednáší:
doc. Ing. Veronika Kotradyová PhD., Slovenská republika
 Interiérová designérka, vysokoškolská pedagožka a členka výzkumného týmu, Fakulta architektury STU, Bratislava

11.00–11.20
DOKONALÁ ZAHRADA:
ZÁKOUTÍ, KDE SMÍTE BÝT SÁM SEBOU
Podtitul:
Jak vytvořit zahradu jako soukromý prostor, kde se člověku dobře dýchá bez tlaku okolí a bez přetvářky? Recept prozradí architekt a autor mnoha knih Ferdinand Leffler známý z cyklu Ferdinandovy zahrady, jejž vysílá Česká televize. – Sbíral zkušenosti při tvorbě zahrad od USA až po Jihoafrickou republiku. Například o japonských lucerničkách u satelitních domů tvrdí, že jsou horší než trpaslíci a nekompromisně je přirovnává k „architektonickému pornu“!
Přednáší:
Ing. Ferdinand Leffler, Česká republika
Atelier Flera

11.20–11.50
PAUZA S OBČERSTVENÍM V SOUSEDNÍM SÁLE (v ceně vstupenky)
Občerstvení zajišťuje hlavní vítěz soutěže Interiér roku za rok 2015
CAFÉ ZÁHORSKÝ navržené architektkou Magdalenou Rochovou a vedené panem Matějem Záhorským.

11.50–12.15
MÍSTO PRO MAXIMÁLNÍ SOUSTŘEDĚNÍ:
15 METRŮ SOUKROMÍ NORSKÉHO SPISOVATELE
(tlumočeno z angličtiny) 
Podtitul:
Respektovaný architekt Einar Jarmund tvrdí, že „velká“ architektura není jen otázkou velikosti pozemku a množství finančních prostředků. Na mnoha malých a komplikovaných  pozemcích vytvořil mimořádná sídla podle speciálních požadavků svých klientů. Dokladem je například „Chata pro spisovatele“, kterou vtěsnal na 15m2 a vybudoval v ní příjemné pracovní prostředí s atraktivním výhledem, ačkoli se dům nachází na miniaturním pozemku s částečnou orientací k rušné vlakové trati.
Přednáší:
Einar Jarmund, Norsko
ateliér JVA

12.15–12.35
RIZIKOVÝ TEST OHNĚM!
Podtitul:
Některé textilie vzplanou snadno a pak předávají plameny dalším částem interiéru. Navíc šíří jedovatý dým. Jiné naopak ohni odolávají a chrání tak naše domovy, životy a zdraví. Který textil zkrotí požár? A jak rychle a mohutně hoří textil, jenž nás před plameny neochrání? – Srovnávací rizikový test je součástí přednášky.
Přednáší:
Mgr. Hana Foltánková, Česká republika
Trevira

12.35–12.55
BEZPEČNÁ LABORATOŘ ŠTĚSTÍ
Podtitul:
Kudy vede cesta evoluce koupelny až k současné dokonalosti? Jak vypadá magický koktejl moderních technologií a materiálů? Z jakých nejnovějších ingrediencí lze vytvořit harmonickou koupelnu, která není jen místem očisty, ale i bezpečnou laboratoří pocitu štěstí? Přednáší:
Milan Patera, Česká republika
Geberit 

12.55–13.55
PAUZA NA OBĚD V SOUSEDNÍM SÁLE (v ceně vstupenky)

Občerstvení zajišťuje hlavní vítěz soutěže Interiér roku 2015 CAFÉ ZÁHORSKÝ navržené architektkou Magdalenou Rochovou a vedené panem Matějem Záhorským.
Café Záhorský v pražské Eliášově ulici v Dejvicích v den Living Fora raději nehledejte. Zavírá a „teleportuje“ se do budovy DOX.
Podáváno bude např.:
Chilli con carne v kukuřičném košíčku podle receptu z mexického Monterrey.
(Viz přednáška v 17.25 hod.)

13.55–14.20
TREE HOUSE: SOUKROMÍ Z POHLEDU PTÁKŮ
(tlumočeno z italštiny)
Podtitul:
Hotelový pokoj v korunách stromů je svým způsobem hledáním úniku před rušným světem, tedy rovněž touhou najít soukromí a intimitu. Pokoj je umístěn na jednom z nejstarších dubů v okolí francouzského zámku Raray. Architekt Marco Lavit tvrdí, že projektovat ho bylo jako šít kolem mohutného dubu bizarní šaty.
Přednáší:
Marco Lavit, Francie
Atelier LAVIT
Rising Talent Award, Maison & Objet 2018

14.20–14.40
KUCHYŇ, KTERÁ CHRÁNÍ!
Podtitul:
Kuchyň by měla být přístavem a otevřenou náručí každého domova, ale ve skutečnosti je občas svědkem nehod. Například většina dětských úrazů se podle statistik stává doma, a z toho nejvíce právě v kuchyni. Jak má vypadat kuchyň, abychom nehodám předcházeli?
Přednáší:
Richard Sajdl, Česká republika
Blum

14.40–14.50
PŘÍBĚH DVEŘÍ DO NOVÉ DIMENZE CENTRA DOX
Podtitul:
Přednáška pro všechny ranní návštěvníky nové budovy:
Zatímco první část centra patří výtvarnému umění a druhá literatuře, třetí etapa komplexu neobvyklých budov bude zasvěcena tanci a divadlu. Do sálu se vejde 550 osob. Sedadla, která jsou řízena elektronikou, se mohou automaticky vysunout a zaplnit prostor, nebo diskrétně ukrýt. Budova má na střeše dokonce jakousi konzoli na produkci akrobatického tance.
Jaké je pozadí vzniku nové části Centra současného umění DOX?
Přednáší:
Michal Kučerák, Česká republika
DOX

14.50–15.10
EXISTUJE BARVA, KTERÁ UKLIDŇUJE?
Podtitul:
Ano!  Barva nové generace je užitečná všude tam, kde není lehké udržovat čistotu. Ať už vám doma řádí děti, nebo domácí mazlíčci.  Současným trendem je totiž chránit stěny, a jejich majitelům tak dopřát dokonalý pocit klidu.
Přednáší:
Mgr. Martin Brodský, Česká republika
AkzoNobel Decorative Coatings 

15.10–15.30
DOMOV POD DOKONALOU KONTROLOU
Podtitul:
Ovládání bytu nebo domu prostřednictvím vzdálených mobilních zařízení poskytuje komfort, modelaci prostoru světlem nebo třeba monitoring vnitřního prostředí. Domov pod dokonalou kontrolou je nejlepší cesta k pocitu absolutního bezpečí.
Přednáší:
Ing. Petr Mašek, Česká republika
ABB

15.30–15.50
MILLENIÁLOVÉ: BOUŘLIVÁ PRIVÁTNÍ REVOLUCE!
(Aktuální studie renomované výzkumné agentury
realizovaná přímo pro soutěž Interiér roku a kongres Living Forum
ve spolupráci s TV ÓČKO) 
Podtitul:
Pojetí soukromí se proměňuje mimo jiné i v čase a například pro generaci X nebo Y znamená docela něco jiného než pro generaci Z. Žijí milleniálové jinak? Nechávají vstoupit za své intimní kruhy ochotněji než předchozí generace? A jak by to měli zohledňovat architekti, interiéroví designéři nebo časopisy o bydlení?
Přednáší:
Ing. Hana Kloučková, Česká republika
agentura CONFESS

15.50–16.10
UMĚLÉ SVĚTLO MŮŽE OVLIVŇOVAT ÚSPĚCH!
Podtitul:
Bylo vědecky prokázáno, že například při brainstormingu nebo rozhovorech o finančním vývoji firmy bychom měli používat jinou barvu světla než třeba při tvůrčí práci. Správná volba osvětlení má vliv na každou aktivitu, do níž se pouštíme.
Jak ovlivňovat osvětlení, pokud chceme být opravdu úspěšní?
Přednáší:
Boris Zupančič, Česká republika
Philips Lighting

16.10–16.40
PAUZA S OBČERSTVENÍM V SOUSEDNÍM SÁLE (v ceně vstupenky)
Občerstvení zajišťuje hlavní vítěz soutěže Interiér roku za rok 2015
CAFÉ ZÁHORSKÝ navržené architektkou Magdalenou Rochovou a vedené panem Matějem Záhorským.

16.40–17.05
NEOBVYKLÉ DOMY,
U NICHŽ IZOLOVANOST NEZNAMENÁ SAMOTU

(tlumočeno z polštiny)
Podtitul:
Architekt Konieczny je známý virtuos v tvorbě velmi specifických a progresivních domů. Například majitelé domu Safe House žádali maximální bezpečí, a proto je dům od okolí oddělen padací lávkou. Automobil House zase pečlivě chrání sbírku vozů, jimiž je možno vjet až do obytné části. Za dům Konieczny's Ark dokonce minulý rok získal 1. místo a titul The Best New Private House v rámci Design Award 2017 časopisu Wallpaper.
Přednáší:
Robert Konieczny, Polsko
atelier KWK Promes
autor knihy Logika prostoru, finalista Ceny Miese van der Rohe, držitel čestného uznání v soutěži New Bauhaus ve Výmaru, držitel ceny House of the Year časopisu World Architecture News, držitel ocenění The Best New Private House Wallpaper Design Award 2017

17.05–17.25
BEZPEČNĚ ZDRAVÝ INTERIÉR:
THE HEALTHY HOMES BAROMETER 2017
Podtitul:
Překvapující studie realizovaná společností Velux na vzorku 14 000 respondentů každý rok zkoumá, kteří z obyvatel sledovaných zemí se cítí nejzdravější. Bylo prokázáno, že kvalita interiéru ovlivňuje lidský život stejně jako například složení stravy. Jak se zmíněnou kvalitou souvisí pocit bezpečí? A může být tento pocit ovlivněn také světlem?
Přednáší:
Ing. arch. Klára Bukolská, Česká republika
Velux

17.25–17.50
KOSTEL V MONTERREY (MEXIKO): INTIMITA JAKO SOUČÁST SPIRITUALITY
(tlumočeno ze španělštiny)
Podtitul:
Výjimečný mexický kostel Señor de la Misericordia, který je vítězem American Architekture Prize Award nebo byl rovněž oceněn magazínem Interior Design, si pohrává s motivem okolní kopcovité krajiny. Například jeho zvonice jsou reinterpretovány jako ostře trčící horské vrcholky. Ze všeho nejvíc však stavba připomíná shluk krystalů. Autorem je architekt Jeffrey Brock, jehož studio sídlí v Madridu a New Yorku.
Přednáší:
Jeffrey Brock, Španělsko
atelier MONEO BROCK
vítěz American Architecture Prize Award
a držitel ceny magazínu Interior Design 

18.00–19.00
VYHLÁŠENÍ VÝSLEDKŮ SOUTĚŽE
INTERIÉR ROKU 2017
Ocenění vítězů a předání sedmi originálních váz,
které pro aktuální ročník navrhli designéři Václav Mlynář a Jakub Pollág
ze studia deForm a vyrobila sklárna Martina Wichterleho BOMMA.

19.00–21.00
GAGGENAU PARTY (v ceně vstupenky)
Kromě alkoholických a nealkoholických nápojů
budou podávány např.:

Mušle svatého Jakuba
s ředkvičkovým salátem a pěnou z uzených rajčat.
Vše servírováno ve zcela soukromých, až intimních
a zejména bezpečných lasturách hřebenatky.
+
Bizoní roštěnec
s okurkou a redukcí z Pinot Noir.
+
Výběr francouzských sýrů
servírovaný na nejnovější kolekci italských obkladů a dlažby.

 VSTUPENKA