Prostor, ve kterém se cestující lanovky pohybovali, byl spíše provozní chodbou. Požadavkem bylo zatraktivnit interiér jedinečného místa, ze kterého je možné dostat se na nejvyšší bod Slovenska. Prostor má pět částí, které současný návrh sceluje do jednoho konzistentního celku.

Předmětem je komplexní designové řešení interiéru nástupiště lanovky vedoucí na Lomnický štít, v budově stanice na Skalnatém Plese. Plošná výměra řešeného prostoru je 117 m2. Do současnosti byl prostor, ve kterém se cestující pohybovali, spíše provozní chodbou. Požadavkem bylo zatraktivnit prostory jedinečného místa, ze kterého se dá dostat na Lomnický štít, nejvyšší bod Slovenska dostupného lanovkou.  Celý prostor, rozdělený do pěti částí, návrh sceluje do jednoho konzistentního celku atraktivního pro návštěvníka. Jednotná nášlapná vrstva podlahy v celém prostoru, materiálově upravené povrchy stěn a obklady z velkoformátových dřevovláknitých desek Valchromat, nové osvětlení, prezentační a informační plochy, lamelový podhled. Všechny tyto prvky prostor mění do jiné kvalitativní a pocitové "dimenze". První místnost, do které člověk cestou k lanovce vkročí, je prostor chodby se schodištěm. Je definován jako informativní a edukační časová osa, která prezentuje důležité mezníky v historii lanovky. Pohyb návštěvníků je zde obousměrný. Dále návštěvník projde výstupním prostorem a dostane se do meziprostoru předvádějícího lanové cesty - cesty na vrchol. Umístění a schéma centrálního liniového osvětlení je konceptuálním odkazem na první zdolávání vrcholu Lomnického štítu. Hledání a určování horolezeckých tras. Následně, když se projde "kamennou zdí" tvořenou polygonálním obkladem, naskytne se, při dobré viditelnosti, pohled na cíl cesty, přímo vrchol Lomnického štítu. Umožňuje to prosklená stěna a historický dalekohled v ose hlavní lanové dráhy, vystupující jakoby ze skalní praskliny otočené přímo na cílový vrchol. Čekání celých skupin návštěvníků na lanovou kabinku je v největší místnosti zpříjemněné videoprezentací a aktuálními kamerovými záběry z vrcholu Lomnického štítu. V prostoru jsou návštěvníkům čekajícím na kontrolu lístků a nástup do kabinek lanovky probíhající pod dozorem odborného personálu, dispozici místa k sezení.  Poté, co návštěvníci projdou turniketem, následuje cesta na vrchol a pak šťastný návrat do nižších nadmořských výšek.

Důležité součásti

Neobvyklé požadavku investora: Nutné zachovat a respektovat původní kamenné obklady z několika hledisek. Jednak potřeba zachovat původní architektonický prvek a zároveň vyhnout se potenciálně vysokým investičním nákladům, pokud by se odklad odstraňoval a přepravoval ze stanice.

Velikost interiéru: 117 m2

Zvláštní okolnosti a specifikace rekonstrukce:

- Drsné povětrnostní podmínky působící na interiér během období zimy - nízké teploty, vlhkost. Nadmořská výška stanice: 1754 m

- Vysoce frekventovaný prostor

- Striktně ohraničená doba realizačních prací mimo letní a zimní sezóny

- Logistika, doprava

09.03.2018

Partneři

OFICIÁLNÍ VŮZ

GENERÁLNÍ PARTNER

PARTNER KATEGORIE

HLAVNÍ PARTNEŘI

OFICIÁLNÍ SPONZOR ČASOMÍRY

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO ČR

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO SR

Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše