BYT V PŘÍRODNÍCH TÓNECH, PRAHA

BYT V PŘÍRODNÍCH TÓNECH, PRAHA

 

Bytová architektka dostala od investora přesné zadání - vytvořit elegantní prostor, který ctí krásu a půvab začátku minulého století, doby kdy byl dům postaven. Byt v dezolátním stavu se rekonstrukcí proměnil v moderní interiér v přírodních tónech a přitom si uchoval svoji originální secesní atmosféru.

(kategorie: rekonstrukce; autor a přihlašovatel: Bc. Vaida Kraus, VAIDA DESIGN, www.vaidadesign.cz)

Dům z 30. let 20. století je situovaný v klidné ulici v samém centru pražského dění. Bytová architektka Vaida Kraus dostala přesně specifikovaný úkol – vytvořit elegantní prostor, který ctí krásu a půvab minulého století. Byt ve 3. patře se měl nejprve stát investicí vhodnou k občasnému přespání, nebo dokonce k pronájmu. Když ale začaly práce na rekonstrukci nabývat jasnějších rozměrů, bylo i majiteli bytu jasné, že do prostoru nebude jednoduché pustit nájemníky. Nakonec rozhodl se tedy, že byt bude využívat pouze nejbližší rodina při svých cestách do Prahy.

Byt byl v dezolátním stavu. Zničené stoleté parkety, hrbolatá podlaha, zestárlí podhledy depresivně snižovali stropy. Repasování dveří a oken vyžadovalo ne jen hodně pečlivou práci, ale hlavně pevné nervy, že realizační „komando“ vše vydrží až dokonce a jednoduše nevymění vše za nové. Byt se rekonstrukcí proměnil v moderní bydlení, ale stále si zachoval svou originální secesní atmosféru, což byl jeden z požadavků majitele bytu.

Jak celý byt, tak i kuchyňský prostor prošel rozsáhlou rekonstrukcí. Vybouráním příčky byl rozšířený průchod do jídelny, upravená výška okna, aby se pod ním vešla kuchyňská línka, položená nová podlaha a nově rozvedená elektřina a voda. Kuchyňský nábytek je vyrobený na míru dle návrhu designérky.

Do koupelny byl navržen prostorný bezbariérový sprchový kout. Stěny jsou obložený velkoformátovou dlažbou doplněnou mozaikou, vše v neutrálních tónech. Přívod denního světla je zajištěn malým oknem umístěným pod stropem a vedoucím do kuchyně. Oddělený záchod je vybavený i malým umývadlem a hravé stropní osvětlení vás mile překvapí.

Na zařízení bytu je vidět cit pro detail a kvalitní zpracování veškerého vybavení.

Pečlivě se vybíraly kvalitní solitérní kousky nábytku z masivu, doplňovalo se výrobky vyrobený na míru a kvalitními designové kusy prověřených značek. Záliba v historii města je vidět na dobových fotografiích, které jsou k vidění jak v obou ložnicích, tak v obývacím pokoji. Velká pozornost je věnována osvětlení, kdy autorka interiéru zkombinovala krásná secesní stropní svítidla s ikonickými lampami od Artemide. Dominantou obývacího pokoje je křišťálový lustr z 30. let 20. století, který designérka objevila v obchodě se starožitnostmi tak, jak i dobové svítidlo do vstupní haly.

Prostoru neskutečně prospělo zachování a zrestaurování krásných parketových podlah a původních dveří a oken. Kované dobové prvky se objevují na dvoukřídlové posuvné věšákové stěně v předsíni, která chytře zakrývá i rozvodní skříňku a další technické náležitosti bytu a neruší tak čistotu interiéru. Velkoformátové zrcadlo, nalepené na jednom z křídel, odráží světlo z protilehlé jídelny a úzký prostor vstupní haly optický rozšiří a prosvětlí.

Designérka navrhovala zařízení v přírodních tónech, které danému prostoru sluší a dodávají mu čistotu a vzdušnost. Harmonická kombinace bílé a přírodního dřeva doplněná jemnými doteky šedé a ozvláštněná nápadnou tapetou s florálním motivem v jídelně je uklidňující a evokuje prosluněná nedělní odpoledne blahobytného počátku 30. let.

Byt zkrátka působí příjemným dojmem, kde se tak trošku zastavil čas, kde se nespěchá a kde je vše na svém místě tak, jak má být.

04.03.2017