BYT S DUCHEM 30. LET NA VINOHRADECH, PRAHA

BYT S DUCHEM 30. LET NA VINOHRADECH, PRAHA

 

Designérka navrhla rekonstrukci bytu 1+1 ke krátkodobému pronájmu v rezidenční zóně Vinohrad. Hlavní obytný prostor rozdělila promyšleným seskupením nábytku a doplňků do tří funkčních a samostatných celků: odpočinkové zóny s pohovkou, jídelní zóny s menším stolem pro čtyři a spací zóny s postelí.

(kategorie: rekonstrukce; autor a přihlašovatel: Mgr. Denise Courné Glozová)

Účelem bytu ve funkcionalistickém domě s vynikajícím umístněním v rezidenční zóně Vinohrad je zejména krátkodobý pronájem. Dispozice byly praktické, byt světlý a jeho devizou byla rovněž architektonická atraktivita celého funkcionalistického objektu uprostřed památkové zóny a vynikající dopravní dostupnost.

Zadání obsahovalo kromě striktního finančního a časového limitu také podmínku zachovat ducha doby a příslušné architektury v interiéru ale zároveň ho povýšit na interiér maximálně pohodlný a splňující požadavky moderních nájemců.

Autorka interiéru navrhla ponechat původní a plně vyhovující dispozici 1plus 1. Originální, zachovalé a citlivě repasované byly stavební prvky – špaletová okna, prosklené vnitřní dveře, dubové parkety.

Designérka velkorysý hlavní obytný prostor rozdělila promyšleným seskupením nábytku a doplňků do 3 funkčních a samostatně fungujících celků – do odpočinkové zóny s pohovkou, jídelní zóny s menším stolem pro 4 lidi a spací zóny s postelí o šířšce 160 cm. U nás méně obvyklé, ve světě však i u menších bytů tradičně fungující oddělení kuchyně designérka  rovněž naprosto záměrně zachovala. Použití podobného typu bytu totiž vůbec neodpovídá u nás stále prosazovanému trendu kuchyňských koutů: mladí cestovatelé gastronomické zážitky sdílejí téměř výhradně v restauracích. Pokud se pokusí o výrobu nějakého občerstvení pro vlastní účely doma, rozhodně nechtějí nepořádkem v kuchyni zaplevelovat obytný prostor.

Neutrální a zemité barevné tóny základny a velkých ploch designérka doplnila výraznými detaily v kombinaci zlaté a tyrkysovo-modré. Zvolený odstín modré nepůsobí chladně,  ale je neutrální a akceptovatelný každým pohlavím a věkem. Vybrané solitérní kusy nábytku evokují dobu vzniku domu, původnost podtrhuje i citlivě repasované vestavná skříň v obývacím pokoji.

Nová koupelna je zařízená jednoduchým obkladem a sanitou, ale rafinovaná je kombinace s výrazným prvkem vzorované dlažby navazujícím na dekory v obytném prostoru.

03.03.2017