BYT LINIOVÝCH TVARŮ, PRAHA

BYT LINIOVÝCH TVARŮ, PRAHA

 

Nový interiér byl navržen pro rodinu, které se líbí hlavně jednoduchý liniový a zároveň funkční design. Manželský pár oceňuje kvalitní materiály ve své přirozené podobě. Dispozice bytu v Jinonicích zůstala po rekonstrukci téměř zachována. Základní barvou v bytě je bílá, ke které architek dává do kontrastu přírodní tóny hnědé a šedé.

(kategorie: rekonstrukce; autor: Ing. arch. Tomáš Podrázský, přihlašovatel: LINEA spol. s r.o., www.linea-nabytek.cz)

Dispozice bytu zůstala téměř zachována. Nově byla pouze kuchyně posunuta směrem k fasádě, čímž vznikla v centru dispozice místnost pro uskladnění a domácí práce a do původně velkorysé ložnice byla vsazena navíc malá praktická šatna. 

Základ designu je bílá malba stěn a stropů a na ní plynule navazující bílý matný vestavný nábytek s perfektním začištěním u stěn a stropů. Tyto hladké plochy jsou doplněny dýhovanými prvky jako jsou komody, lemovaná lavice v předsíni, plocha a knihovna za TV, horní skříňky v kuchyni. Dýhované prvky jsou dubové v barvě wenge a jejich kartáčovaný, přirozeně hrubý povrch tvoří kontrast k hladkým bílým plochám. Jednolitost bílých povrchů je umocněna tím, že většina svítidel jsou řešena jako bezrámečková. 

Přírodním prvkem, který nejvíce zútulňuje, zabarvuje a zatepluje prostory jsou dřevěné podlahy s větším podílem suků a přirozených nedokonalostí. Opět výrazný kontrast k hladkému bílému základu. Oba dva elementy si navzájem nechávají vyniknout. 

Nejtmavší z palety materiálů jsou výrazné černé akcenty, které vytváří přiznaná svítidla, vnitřní části zápustných bodovek, atypická podnož jídelního stolu, svítidla v ložnici nebo úchopové lišty kuchyňské linky. 

V části prostoru předsíně a v koupelnách je užita šedá dlažba, která je v koupelně opět doplněna dřevem (odolný krycí lak) a bílými skříňkami. Díky perfektní práci stavební firmy a vhodně navržené orientaci podlahových lamel se podařilo řešit všechny přechody mezi dlažbou a dřevěnou podlahou pouze na sraz s vlasovou spárou mezi plochami bez přechodové lišty. Stejně tak se to podařilo dodavateli keramické pracovní desky kuchyně, když kromě pracovní plochy byly keramikou obloženy i sokly linky a podlaha v kuchyňském koutu.  

Nábytek byl doplněn na míru vyrobeným čalounickými prvky v tmavě šedé barvě a záclony v světle šedé. Šedá byla použita zejména proto, aby vynikla dřevěná podlaha a dýhované prvky a také proto, že se předpokládá, že do interiéru přinesou výrazné barvy spíš obrazy, dekorace, květiny a samotný život v interiéru. 

V dětských pokojích byly použity dětské ale vkusné motivy na tapetách a barevnější textilie.

04.03.2017