BY THE WAY BISTRO, PRAHA

BY THE WAY BISTRO, PRAHA

 

Majitelé se rozhodli vytvořit v suterénním prostoru nedaleko pražské Náplavky nové bistro v místě, kde dříve bývaly kanceláře se sádrokartonovými podhledy. Designéra při rekonstrukci využila hlavně to, co staré domy s historií nabízejí - cihlové zdi a vysoké stropy díky kterým prostor získal větší vzdušnost a surovost.

(kategorie: veřejný interiér I; autor a přihlašovatel: Kristina Prokšová, KP INTERIORS, www.kp-interiors.cz)

Asi jako u každého komerčního prostoru je všechno akce kulový blesk. I tady to nebylo jinak. Jednoho dne oslovili designéru majitelé, že by rádi z prostoru, který se nachází v suterénu domu na nábřeží a původně tam byly kanceláře, vytvořili bistro. V létě tam žije náplavka, přes den je okolo plno kancelářských budov a večer ideální místo na posezení s přáteli.

„Chtěli bychom tu vytvořit bistro, kde bude 40 míst k sezení, mělo by to být útulné, rádi bychom lidi přiblížili výš k oknům, tak by se tu nabízel schůdek a mělo by to být podle nejnovějších trendů. V podstatě jsem měla volnou ruku k tomu, co v těchto prostorách vznikne,“ říká designéra.

Návrh byl schválen, teď bylo třeba tomu dát i život. Na první pohled bylo jasné, že to nebude jen o zařízení nábytkem a vymalování, ale o kompletní ergonomii prostoru. V první řadě bylo třeba vyřešit vstup, kdy ten původní byl naprosto nepřijatelný. O veškerých rozvodech a instalacích ani nemluvě.

Přeci jen se jednalo o starou budovu, kde v různých koutech byli schovaní kostlivci, ale to rozhodně nebralo vítr z plachet třem odhodlaným majitelům, kteří si šli za svým snem. V návrhu se autorka snažila naopak co nejvíc využít pro naše dobro toho, že je to historický dům v centru Prahy a má cihlové zdi. Zdi v několika místech přiznali přiznala, strhala sádrokartonové podhledy a získala tedy větší vzdušnost a surovost prostoru, chtěla zachovat volnost a přitom ho mít útulný. V tom byla nápomocna kombinace dlažby, dřeva a cihel. V celém návrhu bylo třeba také dbát na funkčnost a praktičnost, protože se zde vystřídá několik desítek lidí denně. Zařízení nábytkem je kombinace dřeva a plastu, který je dobře udržovatelný. Tím, že je to různorodé, tak je to i hravé a přitom neutrální. Barový pult a police přes celou zeď vznikaly na míru dle návrhu, stejně jako většina stolů. Zbytek je kombinace různých nábytků.

28.02.2017